kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.92
 • ALTIN
  2408.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66778.09$

Semavi Sular Haşeri Çocuklar Ziyareti

20 Ocak 2024, Cumartesi 11:49
Semavi Sular Haşeri Çocuklar Ziyareti

Yerinde duramayan agresif, haşeri atılgan, aktif, hareketli, altını ıslatan, çok Ağlayan çocuklar için , Haşimiye Meydanı'ndaki eski ismi Dabak Hane,...

Yerinde duramayan agresif, haşeri atılgan, aktif, hareketli, altını ıslatan, çok Ağlayan çocuklar için , Haşimiye Meydanı'ndaki eski ismi Dabak Hane, bu gün kü yeni ismiyle Kumlu Hayat Kahvesi olarak bilinen kahvenin avlusunda bulunan bu havuzun suyu halen halk tarafından çocukların bu rahatsızlıklarına karşı çare şifalı su olarak bilinmektedir.

Urfa’nın; Suruç ilçesinde bulunan, Horasanlı Aba Müslüm’e bağlı, Şeyh Mesut’un kalfalarından olan, Horasanlı Muhammed Hazretleri olarak bilinen bu şahsın Kabri de şuan Dabakhane kahvesindeki şifalı su olarak içilen bu havuzun alt kısmında bulunmaktadır. kabrin girişi, havuzun altında Güney'e bakan demir metal kapıdan yanadır. Havuzun kitabesinde şu an, su dile gelmiş gibi Şifalı su olduğuna dair bir ifade ile şu yazı yer almaktadır.!

SU DİYOR Kİ ..!

ÖNCE AKARDIM YABANA

SONRA ÇIKARDILAR MEYDANA

CENNET MEKANI OLSUN

BENDEN ABDEST ALIP

NAMAZ KILANA ….!

Yaramaz agresif, haşeri, aktif, hareketli altını ıslatan, çok ağlayan çocukları olan kimselerin, üç Cuma aralıksız olarak, öğlen cuma salası verileceği vakitte, çocuklarını bu havuzun etrafında üç tur döndürülür. Daha sonra çocuğa havuzun suyundan üç yudum içirilir. Havuzun etrafında atılan üç tur sonrası, Horasanlı Şıh Muhammet'in ruhuna bir Fatiha okunarak işlem bitmiş olur. Üç cuma sonrası çocuk manevi bir güçle şifasını alarak sakinleşip rahatlamış olur diye bilemektedir. Hasta sahibince mağdur olduğunu bildiği birine sadaka olarak gönlünden geçen bir şeyler verir.

O çocuk yaşlarda şifasını alan; Halk Oyunları Giysi Kurul üyesi Milli folklorcu Fahri MEKİK ve Araştırmacı-yazar Halil ÇUHADAROĞLU ve DSİ 15. Bölge emekli Mustafa GEYLANİ ve Reşit EKİNCİ gibi bir çok kimselerce günümüzde geçerliliğini halen sürdürmektedir. Şu an yaşayan bir çok tanık bulmak hiç de zor değildir. Başta Dedik ya....!

 SEMAVİ SULAR HAŞERİ ÇOCUKLAR ZİYARETİ

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum