kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2408.6
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66616.18$

Şanlıurfa’da M.Kasım Gülpınar ittifak kurabilecek mi?

23 Ocak 2024, Salı 13:21
Şanlıurfa’da M.Kasım Gülpınar ittifak kurabilecek mi?

AK Parti Genel Merkezi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından Zeynel Abidin Beyazgül'ün yeniden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesinin ardından, Şanlıurfa kamuoyunda bu kararı beğenmeyen kesimlerle aday yapılmayan diğer aday adaylarının AK Parti ve Beyazgül'e karşı aday çıkarma planları olduğu görülüyor.

Bu yönde gelişen doğal bir oluşumun stratejik bir seçim ittifakına evrileceği tahmin edilmektedir.

Evet siyaset böyle bir şey, düşünce ve beklentiler üzerinden olasılıkları gündem haline getirmektedir.

Türkiye siyasi tarihinde çokça adından söz ettiren Şanlıurfa’da, öyle anlaşılıyor ki önümüzdeki yerel seçimde adından söz ettirecek.

AK Parti dışındaki partilerin adayları henüz belirlenmiş değil. AK Parti’den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı bekleyen, ancak bu beklentisi gerçekleşmeyen Eski Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Danışmanı M. Kasım Gülpınar’ın, bu duruma tepkili olduğu ve AK Partiden istifa ederek AK Parti ve Zeynel Abidin Beyazgül’e karşı aday olacağı dillendiriliyor.

AK Parti dışındaki partilerin, aday gösterilmeyen AK Parti aday adayları üzerinde hesap yaptıkları da biliniyor.

Belki aleni olarak altılı masayı oluşturan bir ittifak şeklinde olmasa da AK Parti ve adayına kaybettirmek üzere doğal bir ittifak oluşabilir.

Bu ittifak, daha önce altılı masayı oluşturan CHP, DEM, Saadet, Gelecek veya DEVA çatısı altında başarılı olamayacağı, bu nedenle üzerinde ittifak edilecek bir ismin Yeniden Refah Partisi adayı olmasının başarıyı getirebileceği değerlendiriliyor.

Halk tarafından en çok tercih edilecek parti Yeniden Refah Partisi olarak görülüyor.

Yeniden Refah Partisinin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak istediğini ve bunun için çalışmalar yaptığını, açıklamalarla ortaya koyuyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinde Şanlıurfa oy oranlarına bakıldığında;

Cumhur ittifakı %62

Millet ittifakı %36.08

AK Parti %42.90

CHP % 7.51

YSP (DEM)%25.33

İYİ Parti %4.59

MHP %9.37

YRP %3 oy almışlar.

31 Mart Yerel seçimlerinde kimin nerede hangi partide yer alacağının, bir kaç gün içeresinde netlik kazanması bekleniyor.

Şanlıurfa’da MHP’lilerin DEM’e DEM’in de MHP’ye oy vereceği tek il Urfa, çünkü burada seçimlerde hatır gönül ve aşiret faktörü çok önemlidir.  Akrabalık, yakınlık ve cemaat gibi faktörler, tercihlerde etkileyici olmaktadır.

Bu nedenle geçen seçimde Urfa’da %3 oy alan YRP çok önemli bir konuma geçiyor.

AK Parti MKYK üyesi ve Genel Başkan Danışmanı M.Kasım Gülpınar'ın, kendisi aday adayı olmadığı halde, Parti tarafından anketlere konulduğu ve o anketlerde ise ciddi oy aldığı, buna rağmen aday yapılmadığı için kızgın olduğu; “Benim talebim yokken, neden beni anketlere koyarak rencide ettiniz, gerekeni neden yapmadınız? O halde ben de gerekeni yaparım.” dediği yakın çevresindekiler tarafından aktarılıyor.

Edinilen bilgilere göre Gülpınar bugün itibariyle AK Parti'deki  görevlerinden istifa etmiş durumda ve YRP’den aday oldu.

Elbette tüm bunlar, her alanda siyasetin çok konuşulduğu Şanlıurfa’da yapılan tahminler ve gazetecilik duyumları! Doğrusu önümüzdeki günlerde ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Seçim sürecinin, hoşgörü ve demokrasi anlayışı içinde tamamlanması ve seçim sonucunda Kadim ve Medeniyetler şehri Şanlıurfa’mız için gerçek manada hizmet ehli kadroların iş başına gelmesini temenni ediyor, tüm adaylara başarılar diliyorum.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum