kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64259.367$

Şanlıurfa’da 3 Partili Yarış

26 Mart 2024, Salı 03:48
Şanlıurfa’da 3 Partili Yarış

Çok ilginç ve bir o kadar da sonucu merak edilen bir seçim süreci yaşıyoruz. Özellikle Şanlıurfa için belki de tarihe geçecek bir yerel seçim olacak. Çünkü bir tarafta 22 yıldır iktidarda olan ve iktidarın tüm nimetlerini kullanan AK Parti'nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül, diğer taraftan son seçimlerde Şanlıurfa’da sürekli oylarını arttıran DEM Parti’nin Eş Başkan adayları Celalettin Erkmen ve Gülşen Özer, öte tarafta kökleri çok eski olmasına rağmen 2018 yılında merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi’nin adayı Mehmet Kasım Gülpınar yarışacak.

Aslında yarış Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Kasım Gülpınar ile AK Parti adayı Zeynel Abidin Beyazgül arasında geçeceği benziyor. Fakat bazı otoriteler zayıfta olsa bu iki partinin rekabetinden DEM Parti'nin çıkma olasılığı dan söz ediyor. Olur mu? Benim tahminime göre neredeyse imkansız ama merkez ilçelerin dışındaki bir-iki ilçede bu olasılık bulunuyor elbette.

Aslında Şanlıurfalılar AK Parti ile devam etmek istiyordu. İktidarın nimetlerinin kente akmasının sürmesini arzuluyordu. Ancak bir şartları vardı. Başarılı bulunmayan mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Zeynel Abidin Beyazgül’ün değiştirilmesi ile ama olmadı. Beyazgül yeniden aday gösterildi. Doğal olarak da tepkiler dinmedi, tam aksine sürekli arttı. Bunun yansımasını AK Parti ve Yeniden Refah Partisi mitinglerinde gördük.

Önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nevali Otel arkası 18 Mart Caddesinde miting düzenledi. Tabi miting hazırlıklarına günler öncesinden başlandı. TBMM Başkanvekili Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Zeynel Abidin Beyazgül ve Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ile AK Parti yöneticiler, devletin ve belediyenin tüm imkanlarını seferber ederek tüm taşımalara rağmen miting alanını tam anlamıyla dolduramadı. Mitinge katılanların bir bölümü ise bir süre sonra alandan ayrıldı.

Daha sonra aynı meydanda Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın katılımıyla düzenlenen mitinge, resmi rakamlara göre 160 bin kişi katıldı. Tarafsız otoriteler ise sayının daha fazla olduğu görüşünde. Zaten alanın hınca hınç dolması bunun kanıtlar nitelikte. Görüştüğüm bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve bazı siyasiler, AK Parti'nin mitinginin bu kadar heyecansız olmasını ve vatandaşların bir bölümünün belli bir süre sonra alanı terk etmesini AK Parti adayı Beyazgül’e bağladı.

Bilindiği üzere Şanlıurfa’da 15 Mart'ta 3 derenin taşması ile yaşanan sel felaketinde 17 vatandaş yaşamını yitirmiş, 60’dan fazla vatandaş yaralanmış ve büyük maddi zarar oluşmuştu. Beyazgül, sel felaketinin yıldönümünde yaptığı açıklamada sorumluluğu üzerinden atıp, kendisinden öncekilere bağlamıştı. İşte bu noktada Şanlıurfalılar soruyor, ‘Kardeşim, senden öncekiler de AK Partili değil miydi’ diye.

Sadece bu olsa iyi bunun yanında öyle iddialar ortalıkta dolaşıyor ki akıllara zarar. Toplu oy karşılığı vatandaşlara 20 ile 30 bin lira arasında nakdi yardım mı dersiniz, belediyeye işçi alımı mı dersiniz, sınırsız yardım kolisi dağıtımı mı dersiniz, yıllarca işçilere verilmeyen haklarının seçim öncesi yüzde 100 olarak verilmesi mi dersiniz liste uzayıp gidiyor. Ha birde bankamatik çalışan iddiaları ortalıkta dolaşıyordu. Başkan Beyazgül, böyle olmadığını ve hepsinin çalıştığını söylemişti. Bu da bir nevi itiraf olarak anlaşılmıştı.

Peki, bunlar gerçek ise kimin parası kime veriliyor. Kimin hakkı kime yediriliyor. Bundan olsa gerek hem Fatih Erbakan, hem Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Kasım Gülpınar, hem de merkez Karaköprü Belediye Başkanı adayı Nihat Çiftçi, düzenlenen mitingde bu konulara değinerek dürüst ve ahlaklı belediyecilik vaadinde bulundu. Belediyenin kapılarının her görüşe sonuna kadar açık olacağını ve kenti hizmetin en iyisinin gerçekleştirileceğini söylediler.

Artık söz bitiyor, sandık seçmenin önüne geliyor. 3 Partinin iddialı olduğu Şanlıurfa'da ipi kim göğüsleyecek. DEM Parti iddiası en az olan parti. AK Parti adayının yakın akrabalarının Kürtleri inciten sosyal medya paylaşımları nedeniyle DEM Parti’nin muhafazakar Kürtlerinin de Yeniden Refah Partisi’ne döneceğini düşünüyorum. Durum böyle olunca Yeniden Refah Partisi öne geçiyor. Ayrıca küçük partilerden Mehmet Kasım Gülpınar’a özel bir ilgi olduğunu da unutmamak lazım.

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum