kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.95
 • ALTIN
  2409.7
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66706.79$

Şanlıurfa, Erdoğan'a borçlu

03 Mayıs 2019, Cuma 11:59

Evet, başlıktan da dediğim gibi Şanlıurfa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a borçlu.

"Ne için" mi?

......

"Ne ne borçlusu Büyükşehir ile birlikte 12 ilçenin tamamında AK Parti'den yana oy kullanıldı"

"Referandum ve genel seçimlerde Türkiye ortalamasının üzerinde destek sağlandı"

"AK Parti'nin Türkiye'deki sigortasıdır Şanlıurfa"

Gibisinden farklı farklı cümleler kurabilirsiniz.

Ama bana kalırsa bu ve bunun gibi bir çok cümle yine de yetersiz kalıyor.

Tekrar ediyorum; ŞANLIURFA, ERDOĞAN'A BORÇLU

Bunu Erdoğan Sevdalısı, iktidar taraftarı, muhalefetçisi, seveni, sevmeyeni herkes kabul etmeli.

Bardağın dolu tarafına bakanlarla, boş tarafına bakanların her ikisinin de kollarına girerek bardağın geneline bir bakalım: bardak genel itibariyle dolu arkadaşlar.

Bunu her kim olursak lütfen kabul edelim.

AK Parti iktidarında Şanlıurfa geneline yönelik yatırımlara bakarsak, değil Güneydoğu'daki bölge illerin, Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde yatırımlarla karşılaşıyoruz.

AK Parti iktidarının Şanlıurfa'da gerek devlet anlamında yatırımları gerekse yerel yönetimlere sağladığı pozitif ayrımcılık sayesinde Şanlıurfa özellikle son 10 yılda büyük değişim yaşadı.

'Antep fobisi' olan bir şehre yönelik bu yatırımlar artık Gaziantepliler tarafından da eleştiriliyor ve "Şanlıurfa'ya var bize niye yok" şeklinde ifadelerle basına yansıyor.

Altyapıda 30 yıllık sorunları ortadan kaldıran tesisler, köylerde içme suyu ve beton yol uygulamaları, gençlere yönelik eğitim ve spor tesisleri ile diğer şehirlerde dahi olmayan nice nice projeler AK Parti iktidarında Şanlıurfa'ya kazandırıldı.

İşte tüm bu pozitif yaklaşım bu yıl da 2019 Göbeklitepe Yılı olarak devam etti.

Şanlıurfa'ya her yıl müjde üstüne müjdeler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'ya tarihi bir fırsat tanıdı. Yıllardır sözde turizm şehri dediğimiz şehrimiz nihayet gerçek anlamda bu unvanını hak edecek bir fırsat yakaladı. Devlet organı, yerel yönetimleri ve tüm vatandaşları ile birlikte bu fırsatı uzun yıllar geri dönüşümü olacak şekilde değerlendirmemiz gerekirken maalesef "Tek seferlik ne kazanırsak kardır" mantığıyla hareket ettiğimiz için Göbeklitepe sadece bu yıl için anılacak gibi görünüyor.

Valilik ve yerel yönetimlerin bu konudaki çabaları bir yana benim eleştirim maalesef işin özündeki yatırımcılara ve esnafa yönelik olacak.

Konaklama anlamında artan fiyatlar turizmin sadece bu yılla sınırlı kalacağını gösteriyor. Otel ve diğer konuk evlerinde bu yıl için yaşanan fahiş fiyat artışları bu yıl gelecek olan turistlerin bir daha gelmeyeceğinin sinyalini veriyor.

Bununla birlikte yine maalesef diye devam edeceğim bir diğer konu da esnafın turistlere yaklaşımı. Aynı ürünün farklı işyerlerinden değişen fiyatları da turizmin süreklilik göstermediği şehirlerde görünen bir durum.

Restoran ve yemek ihtiyacının sunulduğu işyerlerindeki hijyen eksikliği ise adeta bir yüz karası Şanlıurfa için. Gastronomi turizminin içeriğini bilmeyen, sunulan yemeklerde hijyen ve sunuma hiçbir şekilde önem vermeyen esnafımız maalesef yine kendisi kaybedecek.

İşte tüm bu maaleseflerin ortadan kaldırılması için bu konuda tek vücut halinde kararlar alınması gerekiyor. Yoksa uzun vadede kazanması gereken Şanlıurfa, tek seferlik bir kazanç için geleceğini alıp çöpe atacak. "Urfalı Urfalıyı hafif tartar" sözünden ziyade net konuşmak gerekirse görünen gerçek ortada.

Şanlıurfa için tarihi fırsatı çöpe atmamak için bir an önce herkesin kendine çeki düzen vermesi dileğiyle...