kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64266.370$

Ramazan Ayı

01 Nisan 2022, Cuma 14:49
Ramazan Ayı

?Ramazan evde 20 tabaktan oluşan iftar yemeğine 'Peygamberimizin sünneti' diye hurmayla başlamak değildir.

?Ramazan kişi başı 1000 liralık menüsüyle boğazı gören bilmem ne yalısından bozma 'İslami' kafenin ışıltılı mescidinde karnına kramplar girerek kılınan akşam namazı da değildir.

?Çünkü Ramazan, bir köyü doyuracak kadar yemek yedikten sonra namazda zorlanmamak için içilen maden suyu da değildir. Zira Ramazan gündüz aç kalmanın akşam intikamını almak değildir.

?Ramazan, akşama kadar her kalbi kırıp her hakka girdikten sonra iftardan az önce Nihavend Makamında İlahiler dinlediğiniz için tüm günahlarınızın bakiyeden otomatik silindiği bir ay da değildir.

?Ramazan, Şaban ayında 1.5 milyon tlye jip alıp 'Kuzum bu sene zekat veremeyeceğiz biraz borca girdik de...' diye durumu kurtarabileceğiniz bir ay değildir. 

?Ramazan ayı akşama kadar 80 milyonun hatta 15 günlük kedi yavrularının dahi hakkını yedikten sonra iftarda ''Güllaç torbasındaki kırıntıları da balkona dökelim inşallah sevaptır'' dediğiniz için ahirette sorgu sualde size torpil sağlayacak bir ay değildir. Çünkü Ramazan farklılığını Güllaç torbasından alan bir ay değildir.

?Ramazan, Ramazan şerbeti değil, Hacivat-Karagöz oyunları değil, Hz Yusuf dizisi değil, Oruç Baba türbesi önünden son 2 dakika yayına giren uhrevi bir alem değildir.

?Ramazan, 11 ay boyunca 'Aç mısın bir ihtiyacın var mı?' diye sormadığın bir adama 'Oruç musun?' diye sorgulamak değildir. 

?Ramazan mahallede 1 ay boyunca oruç tutmayanları değil 12 boyunca aç kalanları araştırıp bulmanızı öğreten bir aydır.

?Ramazan, İnstagram'da  iftar storileri değil fakir fukara ile ekmeğini paylaşmaktır. İhtiyaçlarını alamadığı çocuğunun gözüne bakan gariban babanın yüzünü güldürmektir. Kapısının önüne zarf koyup kaybolmaktır.

?Ramazan, son birkaç yılda Karun gibi zengin olmuşlarla değil uzun yıllardır kıt kanaat yaşamaktan sefaleti kanıksamış bir gariban bulup ezanı beklemektir. 

?Ramazan şekersiz sakız çiğneyince değil 'insan eti yiyince' orucunuzun bozulduğu konusunda endişe etmeniz gereken bir aydır!

??????????

?Ramazan sadakadır, 
?zekattır, 
?Kur'andır, 
?namazdır. 
?Ramazan 'Aranızda Muhammed kim?' denilecek kadar sade yaşamış bir Nebinin sav 'Aişe etleri dağıttın mı?' diye sormadan sofraya oturmadığı bir aydır.

Ramazanın bizi ihya etmesi dileğiyle... Cumanın feyzu bereketi sizin aile-i efradinizin üzerine olsun. Hakkı söyleme kelaminin eyleminin ve haksızlık karşında susmamanin trollesmeenin mükafat ve ecrini ALLAH tan bekleyen mübarek kullardan olma niyaziyla ümmeti Muhammed'e hayır ve bereketler, şuur, izan, vicdan ile donanmış aşkın ahlak getirmesini niyaz makamına naz eylerim... Measselam....

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum