kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.51
 • EURO
  34.96
 • ALTIN
  2409.3
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66800.56$

Bayramı bayramca yaşayalım

17 Temmuz 2015, Cuma 14:58

Ramazan ayını hayırlısıyla, sabırla, bayrama yaklaşma mutluluğu ve ramazana veda hüznüyle geride bırakıyoruz. Rabbimizin bize ramazan hediyesi olan bayrama eriştik çok şükür. Bayram demek her şeyden önce mutluluk, mükâfat demektir. Ancak bayramın birçok anlamı, kerameti var. Bunlardan faydalanırsak bayramı bayramca yaşamış oluruz.

Urfa sıcağında oruç tutmak her babayiğidin harcı değildir. Sabırla orucunu tutan Müslümanlara elbette Allah mükâfatını, sevabını kat kat verecektir İnşaallah. Bayram da bu ödüllerin en güzelidir. Bayramı bayram gibi güzelce yaşamak istiyorsak yapmamız gerekenler de var tabi. Bayramda sevdiklerimizle kucaklaşmalı, helalleşmeliyiz. Arada bir küslük, dargınlık varsa bayram vesilesiyle gidermeliyiz. Küs kalmak Müslüman’a yakışmaz, uygun olmaz. Mezarlıklarda sevdiklerimizi, akrabalarımızı ziyaret etmeliyiz. Onların da bayramını tebrik etmek, hatırlamak bayramın gereklerindendir. Akraba ziyaretleri, çocukları sevindirmek, misafirler ağırlamak da bayramı bayram yapan olgulardır. Bunları yaparsak ve yaşarsak bayramı bayramca yaşamış oluruz.

Herkes söyler nerede o eski bayramlar diye. Gerçekten geriye dönüp bakınca insanın bir anda ağzından çıkıveriyor. Biz eski bayramlarda daha mutluyduk. Bir bayramlık elbise, bir harçlık bizi ne kadar mutlu ederdi. Bazen kaliteli olmasa da aldığımız elbiseyi, ayakkabıyı bayram gecesi sabaha kadar başucumuzda bulundururduk. Bayram sabahı namaza gitmek, namaz çıkışı el öpmek, bayramlaşmak için sabırsızlanırdık. Şimdiki gençlere, çocuklara hatta orta yaşlı insanlara bakınca eski bayram telaşından eser kalmamış. Çocuklar artık bizim yaşadığımız bayram telaşını yaşamıyor. Ziyaretler, bayramlaşmalar artık önemsenmiyor daha çok tatil hesapları yapılıyor. Bayram tatil için bir fırsat olabilir ama bayramı bayram yapan bayramlaşma, mezarlık ve akraba ziyaretlerini de yapmamız gerekir. Ancak o zaman bayramı bayramca yaşamış oluruz.

Bayram mutluluktur, görevi tamamlama ve hedefe varma huzurudur. Bayramda mutlu olmalı ve mutlu etmeliyiz. Ancak etrafımıza baktığımızda, mutsuzluk, savaş, ölüm dört bir yanımızı kaplamış. Müslümanlar dünyanın her yerinde zulüm görüyor, sıkıntılar içinde yaşamaya çalışıyor, öldürülüyor. Müslümanlar için hak olan bayramı, ramazanı yaşayamıyorlar. Yanı başımızdaki Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve daha nice yerde Müslümanlar zulüm altında yaşıyor. Bu bayram madem Müslümanlar için; Müslüman mutlu değilse ne anlamı kalır ki? Eğer dünyanın her yerindeki Müslüman kardeşlerimiz bu bayramı kutlamıyorsa bizim burada rahatça bayram geçirmemiz de anlamsız kalır. Bu kardeşlerimiz için şu an yapabileceğimiz sadece dua etmektir. O halde bu ramazan ayının yüzü suyu hürmetine, bayram hakkı için dua edelim. Allah Müslümanlara kurtuluş, huzur nasip etsin.

 

Tüm Müslüman âleminin, tüm halkların Ramazan Bayramını kutluyorum. Bayramın tüm İslam beldelerine barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bayramı bayramca yaşamayı temenni ediyorum.