kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.51
 • EURO
  34.97
 • ALTIN
  2411.5
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66741.14$

Nihat Çiftçi Urfalı sanatçıları hiç etti

04 Mayıs 2017, Perşembe 09:12

Büyükşehir Belediyesince yapılan 11 Nisan kutlamalarında dışarıdan  gelen yabancı sanatçının kutlama gecesinde  sahne alması, yalnız Urfalı sanatçıların değil, tüm Urfalıların tepkisine neden oldu. Herkes İsmail Badıllı, Mustafa Taşçı, Çekirge Saz Gurubu, Mustafa Savaş, Kazım Çiriş, Sedat Koç, Muhammed Şahin Korkmaz, Ahmet Badıllı,  Naci Gençkol, Münevver Özdemir, Mahmut Tuncer,  Mehmet Nacak, Acil Güldürü, Güler Işık, Mehmet Özbek, Zekeriya Ünlü gibileri beklerken, bir tek Urfalı sanatçıların yokluğu kırgınlıklara sebep oldu.

Bestekar ses sanatçısı İsmail Badıllı “Benden evvel sanatçı arkadaşlarım Urfa’yı tanıtmak için  plaklarımıza, kasetlerimize, konser afişlerimize, Yeşilçam filmlerine Urfalı  Seyfettin Sucu. Urfalı Kadri Sema, Urfalı İbrahim Tatlıses, Urfalı Hüseyin Peyda, Urfalı Mustafa Taşçı, Urfalı Abdullah Uyanık, Urfalı  Eyüp Uyanıkoğlu Urfalı, Urfalı, Urfa, Urfa diye diye Urfa’nın tanıtımına çalıştık, Urfa’mızı  tanıttık ama  kendimizi Başkan Nihat Çiftçi’ye tanıtamadık  herhalde”.deyince Belediye Başkanlığının özrünü akıllara getirdi.

İsmail Badıllı’nın bu konuşması İbrahim Tatlıses müzik müzesinin açılışında bir dönemin Belediye Başkanı açılışa davet edilmeyen Mahmut Tuncer’in “Ölmüş sanatçıları çağırsalar da onlar mezardan kalkıp gelmezlerdi. Biz yer üzerindeki Urfalı sanatçıları çağırdılar damı gelmedik.”  Bu sözü Belediye Başkanlığının ikinci özrünü akıllara getirdi.

 Zekeriya Ünlü yeni çektiği kliplerinin CD’sini  Eyubiye İlçe başkanı Mehmet Ekinci’ye verdiğinde  “Başkan  Ben Urfa diye diye Urfa‘nın ekmeğini  çok yedim. Onun için bundan sonra tüm kliplerimi Urfa’da çekeceğim. Sizden bir kuruş talep etmiyorum. Yalnız, tanıtım amaçlı kültür  setinizin içine benimde Urfa’da klibini çektiğim CDmi bedava olarak herkese ver diyen sanatçının gecede yokluğu Belediye başkanlığının  3. Özrünü akıllara getirdi.

Araştırmacı Halk Bilimcisi ve arşivci  Halil Binbaşıoğlu’na niçin arşivinizi belediyeye vermiyorsunuz deyince, “yavrum Hüseyin bey oğlum bundan evvel yüzlerce kaset ben başkan yardımcısı iken belediye arşivine elimle  bıraktım şimdi bir kaset bile yok. “Bu da belediye Başkanlığının 4. özrünü akıllara getrdi.

Şimdi  Bestekar Abdullah Balak isminin yaşatılması adına bir büstün yapılması tam tas bir karar ama İbrahim Tatlıses, Seyfettin Sucu, Mustafa Dişli, Mehmet Özbek, Aziz Çekirge, Abdullah Uyanık, Eyüp Uyanıkoğlu, Mehmet Nacak, Kazancı  Bedih, İsmail Badıllı, bunların göz ardı edilmeleri Belediye Başkanlığının 5. özrünü akıllara getirdi. 

Tarihi geçmişi yüz yıllara dayanan üzerinde Devlet yazan bir hastanenin, devletin adını kaldırıp bir şairin isminin verilmesi, yer yüzünde devlet yukarıda Allah var sözüne ters değil mi? Bu kadar Urfa’ya hizmet eden isimler açıkta varken. Bu da Büyükşehir Belediye Başkalılığının 6. özrü olsa gerek. Urfa halkı,  Zara’ya verilen para bizim sanatçılara niye verilmedi?  11 Nisan Bayramı bizim, sanatçılar bizim,  Belediye bizim, para bizim, biz müzik şehriyiz, dışarıdan sanatçı getiriliyor. Kaldı ki bugüne kadar Zara’nın Urfalıyım  dediği duyulmamış söylentileri, Belediye Başkanlığının 7. özrünü  akıllara getirdi.