kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64263.156$

Kibir Kaybetti, Tevazu Kazandı

03 Nisan 2024, Çarşamba 17:41
Kibir Kaybetti, Tevazu Kazandı

Bir seçimin daha sonuna geldik. Ben demiştim demeyi sevmem ama ben demiştim. 31 Ocak’ta kaleme aldığım ilk yazımda Şanlıurfa’daki durumu analiz etmiş ve halkın iradesine rağmen aday belirlenemeyeceğini söylemiştim. Fakat AK Parti kalesinde ikinci kez hataya düşmüş ve halka rağmen aday belirlemiş ve bende ‘İkinci Ceket Vakası Yaşanır mı? Diye sormuştum, yaşandı.

25 Mart'ta kaleme aldığım ‘Şanlıurfa’da 3 Partili Yarış’ yazımda da AK Parti adayı ve Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile akrabalarının kibrinin kaybedeceğini, halkın kendisine tepeden bakanları cezalandıracağını söylemiştim. Bunu Beyazgül ve akrabalarının tutumu nedeniyle gerçekleşeceğini, başta DEM Parti ve diğer küçük partilerden YRP adayı Mehmet Kasım Gülpınar’a oy olarak yansıyacağına vurgu yapmıştım.

Öyle de oldu. Bir bakıma kibir kaybetti, tevazu kazandı. Şanlıurfa seçimlerde hep ilginç sonuçlar ortaya çıkaran ve sosyologların mutlaka incelemesi gereken bir kenttir. Ne demek istediğimi şöyle bir-iki seçim geriye giderek seçmen davranış ve seçim sonuçlarını incelediğimiz de görebiliriz.

İlk önce 2009 yerel seçimine yani ‘Ceket Vakasının’ yaşandığı seçime bir bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıkmış. O dönem Şanlıurfa henüz büyükşehir olmamıştı. AK Parti'nin yeniden aday göstermediği ve seçime bağımsız giren Ahmet Eşref Fakıbaba oyların yüzde 43,9’unu alarak başkan seçilmişti. AK Parti'nin adayı Mehmet Oymak yüzde 39,1, DTP adayı Samet Atabay yüzde 10,6, BTP adayı Mahmut Demirci 2,40, MHP’nin adayı Mustafa Çiftçioğlu ise 1,13 oy almıştı.

2014 Yerel seçimine Şanlıurfa ilk kez büyükşehir olarak girdi. AK Parti'nin adayı dönemin Valisi Celalettin Güvenç oldu ve oyların yüzde 61,06’sını alarak büyükşehir belediye başkanı seçildi. Daha sonra Güvenç milletvekili seçilince yerine dönemin AK Parti Karaköprü Belediye Başkanı bugün ise YRP’den Karaköprü Belediye Başkanı seçilen Av. Nihat Çiftçi geçti. 2014 yerel seçiminde BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olan Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Osman Baydemir'i aday göstermiş ve ilk kez Şanlıurfa’da yüzde 30,5 oy oranına ulaşmıştı. O seçimde MHP yüzde 2,38, SP 2,27 ve CHP yüzde 0,87 oy aldı.

2019’a gelindiğinde ise AK Parti Zeynel Abidin Beyazgül’ü aday gösterdi ve Beyazgül yüzde 61,08 oy oranı ile büyükşehir belediye başkanı oldu. AK Parti’den ayrılan ve HDP’nin de desteklediği SP'nin adayı eski milletvekili Sabahattin Cevheri yüzde 36,35 oy oranında kaldı. O dönem AK Parti 11 ilçe, HDP ve MHP birer ilçe belediyesi kazanmıştı.

Bugün Şanlıurfa yine ilginç ve incelenmesi gereken bir sonuca imza attı. AK Parti yine halka rağmen performansı beğenilmeyen ve kibri ile halktan antipati gören Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü aday gösterdi. Bu duruma tepki gösteren Cumhurbaşkanı Danışmanı ve MKYK Üyesi Mehmet Kasım Gülpınar YRP’nden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Sonuç, YRP adayı Mehmet Kasım Gülpınar 347 bin 600 oy ve yüzde 38,87 ile Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. AK Parti adayı ve mevcut Başkan Beyazgül 300 bin 830 ve yüzde 33,64’te kaldı. DEM Parti 189 bin 221 ve yüzde 21,16, HÜDA PAR 13 bin 623 ve yüzde 1,52, CHP 13 bin 552 ve yüzde 1,51 oy aldı.

Bu sonuca göre DEM Parti Hilvan, Bozova, Halfeti, Birecik, Suruç, Ceylanpınar ve Viranşehir olmak üzere 7, AK Parti Haliliye, Eyyübiye, Siverek ve Akçakale olmak üzere 4, YRP Karaköprü, MHP ise Harran ilçesini aldı.

Aslında son seçimdeki ilçe dağılımı da sonuçların ilginçliğine ilginçlik katıyor. Bu da son yazımda değindiğim gibi ilçelerde seçmen Büyükşehir’de Zeynel Abidin Beyazgül ve akrabalarının kibrine karşılık, YRP’nin Büyükşehir adayı ve tevazu ile halka yaklaşan Mehmet Kasım Gülpınar’a oy verdiğini gösteriyor.

Çiçeği burnunda Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, bu tevazuluğunu seçim zaferine rağmen, Gazze'deki katliamı gerekçe göstererek kutlama yapılmamasını isteyerek gösterdi.

Bir parantez de Karaköprü için açalım. Duyumlara göre seçimi kaybeden AK Parti ve yandaşlarının, bazı hukuk dışı işlemler yaptığı yönündeki duyumları nedeni ile yeni Başkan Av. Nihat Çiftçi’den gelen tepkiydi. Çiftçi, tüm işlemleri durdurduğunu, bu saatten sonra hukuksuz işlere gireceklerin gözünün yaşına bakmayıp ‘yakacağını’ söyledi.

Bu arada Hilvan'da, DEM Parti'nin belediye başkanlığını kazandığı seçimlerle ilgili olarak AK Parti'nin 15 sandığa itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu, seçimleri yenileme kararı alırken, YRP’de Siverek’e bağlı Taşıkara-Duydum köyünde bin 505 nolu sandıkta paket oy iddialarının yer aldığı görüntüler nedeni ile itirazda bulundu. Durum böyle. Seçim sonuçları memleketimize hayırlı-uğurlu olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum