kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2408.6
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66616.18$

Karagül, kara gün içindir

06 Aralık 2017, Çarşamba 12:24

  KARA Bİ GÜL OLADIM / YARA KOĞUM SALAYDIM

    YAR EĞİLİP KOĞLİYANDA /  BEN ONU KOĞLIYAYDIM

                      Şanlıurfa ağzı bu dörtlük ,karşılıklı sevip kavuşmayan kara sevdalıları ifade etmekte .  Halil ve Fethiye  gibi sevip kavuşamayan  kara sevdalı  aşıkların, adlarını  ayırmadan verilmiş olan bu  ilçeye HALFETİ denilmesindeki incelik, ancak bu kadar manidar olur. dünyada yanlız, halil ve fethiye ilçesinde tabiatın kara gül açması ,  kutsal aşkın yasına siyah renkle  ortak olma zerafetidir.

                      Güller ve kuşlar renkleriyle, gönül duygularının sevgi habercisidir. Önceleri  bir evin penceresinde  beyaz renkli karanfil varsa , bu evde yatalak hastamız var . Bu sokaktan geçerken gürültü etmeden, yüksek sesle konuşmadan geçmeye dikkat edin. Veya, evin penceresinde kırmızı renkli katanfil varsa, bu evde gelinlik yetişmiş kız vardır,  bu sokaktan geçerken söz ve davranışınıza  dikkat edin . Bir evin sokak kapısı önünde çöp kutusu içinde  biraz kül ,söndürülmüş yanık bir odun parçası varsa, bu evden yeniliye bir cenaze çıkmıştır, yasımız var. Düğün halayınızı başka bir sokaktan geçirin, manasında, halkın görgü kuralını ifade eden,Nabi dili vardı.

                        Kesme taşlı lahit urfa evlerinde, ev sahibinin  özel kuş takaları bulunurdu. Aynı ölçüde, yorgun, acıkmış, susamış, konaklamak , dinlenmek isteyen, yabancı misafir veya haber taşıyan posta kuşları için karşı taraftada  kuş takaları yapılırmış. Kuş diline  hürmeten süleymanca bir düşünce olsa gerek.

   Yavrular / Yuvada Kuşlar yavrular./ herkesin derdi biter/ Benim derdim yavrular. Ömer  Çetiner kuşların dert ortağı olduğunu ,dört dörtlük anlatmış.İnsanın duygu teması kuşlar ve güllerdir.

                   Kara sevdaların,matemlerin, mana rengi, karagül karasıdır. Karagül'ün bu duygu rengini , cenazelerde, kabir ziyaretlerinde, taziyelerde, şehitler töreninde, kutsal ay ve yılların anma  günlerinde,karagül çelenkleri, karagül esansı ve buketlerini , KARAGÜLLER Sunarak yer verilmelidir. Matemlerin rajon kesen rengi  kara gül'ün, kara rengidir. Göğüslere karagüller takınarak, ,taziye ve baş sağlığı dilekleri bu anlamda kabul görüp  sunulmalı.

                 Müzik, isot, mozaik, peygamber şehri olduğumuz kadar,  karagül şehride olmalıyız . Bakanımız sayın Ahmet Eşref Fakıbaba,ilimiz Valisi sayın Abdullah ERİN, Halfeti İlçe Kaymakamı Şeref ALBAYRAK Büyük Şehir Belediye Başkanı sayın Nihat ÇİFTÇİ, Şehitler ve Gaziler Dernek Başkanı Sayın Mehmet YAVUZ ile tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte halk olarak karagül  tanıtım ve katılımı  yapılmalıdır.  

                     Başta Dedik ya ........!  

                                 KARAGÜL , KARA GÜN İÇİNDİR...!