kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64263.156$

Habur sınır kapısı çile kapısı olmamalı.

10 Ocak 2023, Salı 09:03
Habur sınır kapısı çile kapısı olmamalı.

"Ülkemiz'in en çok ihracat yapmakta olduğu dördüncü ülke olan Irak ile mevcut ticaretimizin  ihracatımızın geliştirilmesi için Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan çift taraflı yönetimsel yetersizlikler ve organizasyon sorunları  bir an önce giderilmelidir.

Mevcut kontrol ve muayene peronların yanı sıra bekleme salonları ve insanın temel ihtiyaçlarının karşılanması İçin  fiziki alt ve üst yapıların kapasiteleri arttırılarak bekleme süresini kısaltmaları çok çok önemlidir.

Geçiş sürecinin en önemli aktörleri olan  çalışan uzman gümrük memurlarının sayısı arttırılmalıdır." Ülkemizin cari açığının kapatılması İçin ihracatımızın mevcut rakamın iki katına kadar çıkarılması gerekiyor. ülkemizin  ihracatına engel teşkil eden, Özelikle Habur sınır kapısının  eksiklikleri bir an önce çözülmelidir.Habur sınır kapısının çift taraflı olarak Avrupa standartlarına kavuşturulmalıdır. Hem ülkemizin yetkilileri ve hemde Irak hükümetinin yetkililerinin el birliğiyle otomasyon sistemine ve hızlı geçişlere  kavuşturulması için gereken her şey yapılmalıdır .

Ben bu satırları yazarken gece saat 01:63 hala bekliyorum.iki gümrük kapısı arasındaki toplam bekleme süremiz ise tam 10: 00 saati geçiyordu. Bölge illerin Mardin, Diyarbakır ,Şırnak ve Şanlıurfa illerimizin Valilerini ve özellikle Oda ve Borsa başkanlarını bu konuda göreve davet ediyorum.

 Saygılarımla....10.01.2023 Habur gümrük kapısı .

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum