kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.49
 • EURO
  34.94
 • ALTIN
  2406.5
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66617.5$

Gün Doğar, Vedat Doğar,,,,

14 Şubat 2024, Çarşamba 11:26
Gün Doğar, Vedat Doğar,,,,

Eli yedi yaşlarında okur yazarı olmayan Müslüm amca, İşkur’dan, Milli Eğitime bağlı olarak ilkokulda hizmetli olup işe başlar. Kısa zamanda idareciler...

Eli yedi yaşlarında okur yazarı olmayan Müslüm amca, İşkur’dan, Milli Eğitime bağlı olarak ilkokulda hizmetli olup işe başlar. Kısa zamanda idarecilerin sevgisini kazanır. Bir müddet sonra, Müslüm amcanın hanımı hastalanır. Okul İdarecileri Müslüm amcaya katkıda bulunarak, hanımını Adana Balcalı Hastanesine yatırırlar.Uzun bir tedavi sonrası, Müslüm amca ile hanımı, çaresizce evlerine dönerler.

Müslüm amca, İlkokul üçüncü sınıfta okuyan kızını ,annesine bakması için, okuldan alır. Öğretmeni, Müslüm amcaya, kızının okuldan almasının doğru olmadığını anlatır. Müslüm amca, ağıt içinde, kızından başka annesine bakacak kimselerin olmadığının mazeretini söyleyerek, iki yıl kızını okula gönderemez.

Bir müddet sonra ,Müslüm amcanın İşkur’da çalışma sürersi de dolunca,işten ayrılmış olur. Müslüm amca iş arayışına başlar ama bir türlü iş Bulamaz. Bu geçen iki yıl içinde, Müslüm amcanın hanımı da ölür. Cenazeyi kaldıracak elde avuçta parası olmayan Müslüm amca, hem yokluğa, hem hanımın ölümüne, hem de yetim kalan kızına, içten içe ağıtlar yakarak kahırlanır.

Maddi açıdan, Hanımının cenazesini kaldıramayacak kadar mağdur durumda olan, Müslüm amcanın yardımına, çalıştığı okul öğretmenleri yetişip, cenaze masraflarının tamamını karşılarlar.

Diş Hekimi Bozan AVCI da, uzun bir zaman Müslüm amca ya kol kanat gererek, günlük iaşesini karşılar. Diş Hekimi Bozan Avcı, müslüm amcanın durumunu, Sosyal Politikalar Müdürlüğü personeli, Şeyhmus AYDOĞDU ile görüşür. Şehmus Aydoğdu’nun girişimiyle, çocuğun kaydı, açık ilk öğretime yapılır. Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nce, Müslüm amcanın çocuğuna burs ödenir. Verilen burs bedeli üzerinden günlük geçimlerini yaparlar.

Açık öğrettim Sınavına giren Müslüm amcanın kızı,sınav kapısında; “Baba bana şans dile.” der. Babası, “Eehee.. kızım, o nasıl oli…? ben aynamiyam ki ne getirim?” sınav görevlisi bayan polis, “Kızım senin annen nerde? Yanında Annen yok mu?”deyince, Çocuk, “Hayır annem öldü.”der. Bayan polis, “O zaman ben senin annenim, ben sana şans dileyeceğim. İnşallah herkesten önce sen başarılı bir şekilde sınavdan çıkarsın kızım …” deyip sarılarak yanaklarından öper..

Çocuğun Sınavdaki başarısını gören Hoca: “Yavrum sen çalışkan, zeki bir çocuksun, niye baban seni okuldan çıkardı?” diye sorar; Çocuk, “Hasta anneme iki yıl bakmam için babam beni mecburen okuldan çıkardı. Daha sonra okul arkadaşlarım da beni iki sınıf geçmiş olunca, ben de onlardan geri kaldığım için okuldan çıktım.” der. Sınav bitimi ,polis annenin duası kabul olur. Hakikatten, Müslüm amcanın kızı, sınavdan başarıyla ilk çıkan olur.

Sosyal politikalar bursu ile ev geçimlerini yapan baba kız. Yaklaşık bir yılı bulmadan, 2019 yılı Ocak ayı başlarında çocuğun, on yedi yaşına girmesinden dolayı, burs paraları kesilir. Diş Hekimi Bozan Avcı da umulmadık bir hadiseden ,aniden başka bir yere gider. Bu da yetmezmiş gibi, İşkur üzeri çalıştığı okul hocaları da, başka illere atamaları olunca, Müslüm amca ve kızı sersefil, kimsesiz olarak ortada kalır.

Müslüm amca, kapıcılık yapmak ister, okur yazarı yok diye kapıcılık işinden de uzaklaştırılır. Çaresizlik içinde olan Müslüm amca ve kızına, komşulardan, kim ne pişirirse, komşu hakkı diye ikramda bulunmaktadırlar.

Komşu sohbetine çağırılan , baba kız, ya tvde dizi izlerken , ya türkü dinlerken ,veya basit bir konu bahis olunca, baba ölen hanımını, kızı ise, ölen annesini aklına getirir. Göz yaşı dökerek, ağlaşmaya başlarlar. İster istemez sohbetin havası bozulur ortamın tadı kaçar.

Müslüm amcanın yetim kızı, şuan, Mahmut oğlu Kulesi civarı, çıkmaz sokakta olan, şark usulü evlerinde, Açık İlk Öğretim hazırlık sınavına ders çalışmakta. Baba ise sefillik içinde, kızının yalnız başına evde kalmasının korkusunu yaşamakta.

Müslüm amca ve kızını yakından, uzaktan, tanıyıp bilmeyen, durumlarından halen, haberi olmayan, Eczacı Vedat DOĞAR, ı dün sanki Allah söyletti.

Vedat Bey sohbetinde, “Arkadaşlar, ben bu yıl, üç kişiye burs vereceğim, bunun sayısın da artıracağım. Sayın Hüseyin ÖTEGEÇELİ Müdürüm, Sayın Celal ÇİFTÇİ, Sayın Selahattin DEMİRKOL Beyefendi, İsmail Mutlu, Musa KALDI ve de Celal BUCAK kardeşim, bana sizlerin isim tespiti yapmanızı istiyorum. Bu kontenjanlar sizin.” Demesiyle ,Müslüm amca gibiler için bir burs bedelinin insan yaşamındaki önemini de öne çıkarmış oldu.

Aşiretler , kurum, kuruluşlar, sivil inisiyatif gurupları ,herkes kendi bünyesinde olan öğrencisine, dul ve yetimine, Vedat Doğar gibi burs sağlar ise, bazı öğrenciler sokaklara dökülüp uyuşturucu illetine düşmez ve Müslüm amca ile kızı da yokluk içinde Afrika'dakiler gibi acından da ölmezler.

2019 Yılında Dört Buçuk TRİLYON kan parası toplayan aşiretler, TIR' ca yardım şovları yapanlar burs işinin neresindeler. Neden Müslüm Amca Gibilere gün doğar Vedat DOĞAR gibi Doğmazlar..?

31Mart seçiminden sonra HALİLİYE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA MÜSLÜM AMCALAR İÇİN GÜN DOĞAR VEDAT DOĞAR !!!

BAŞTA DEDİK YA ….!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum