kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.52
 • EURO
  34.92
 • ALTIN
  2409.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66783.88$

GÜN DOĞAR, VEDAT DOĞAR

31 Ocak 2019, Perşembe 10:40

       Eli yedi yaşlarında okur yazarı olmayan Müslüm amca, İşkur’dan, Milli Eğitim hizmetlisi olarak ilkokulda işe başlar. Kısa zamanda İdarecilerin sevgisini kazanır. Bir müddet sonra, müslüm amcanın hanımı hastalanır. Okul İdarecileri müslüm amcaya katkıda bulunarak, hanımını Adana Balcalı Hastanesine yatırırlar.Uzun bir tedavi sonrası, müslüm amca ile hanımı, çaresizce evlerine dönerler.

 

            Müslüm amca,  İlkokul üçüncü sınıfta okuyan kızını ,annesine bakması için, okuldan alır. Öğretmeni, Müslüm amcaya, kızının okuldan almasının doğru olmadığını anlatır. Müslüm amca, ağıt içinde, kızından başka annesine bakacak kimselerin olmadığının mazeretini söyleyerek,.iki yıl kızını okula göndermez,

 

           Bir müddet sonra ,Müslüm amcanın İşkur’da çalışma sürersi de  dolunca,işten ayrılmış olur. Müslüm amca iş arayışına başlar ama Bir türlü iş Bulamaz. bu olup biten  iki yıl içinde, Müslüm amcanın  hanımı da ölür. Cenazeyi kaldıracak elde avuçta parası olmayan Müslüm amca,  hem yokluğa, hem,  hanımın ölümüne, hem de  yetim kalan kızına, içten içe ağıtlar yakarak kahırlanır.

 

            Maddi açıdan, Hanımının cenazesini kaldıramayacak kadar mağdur durumda olan, Müslüm amcanın yardımına, çalıştığı okul öğretmenleri yetişip, cenaze masraflarının tamamını karşılar . 

 

            Diş Hekimi Bozan AVCI da, uzun bir zaman müslüm amca ya kol kanat gererek, günlük iaşesini karşılar. Diş Hekimi Bozan Avcı, müslüm amcanın durumunu, Sosyal Politikalar Müdürlüğü personeli, Şeyhmus AYDOĞDU ile görüşür. Şehmus Aydoğdu’nun girişimiyle, Çocuğun kaydı, açık ilk öğretime yapılır. Sosyal Politikalar Müdürlüğünce,  müslüm amcanın çocuğuna burs bedeli ödenir. verilen burs bedeli üzerinden günlük geçimlerini yaparlar.

 

              Açık öğrettim Sınavına giren Müslüm amcanın kızı,sınav kapısında “Baba bana şans dile.” der. Babası, “Eehee.. kızım, o nasıl oli…? ben aynamiyam ki ne getirim?” sınav  Görevlisi  bayan polis, “Kızım senin annen nerde? Yanında Annen yok mu?”deyince,  Çocuk,  “Hayır annem öldü.”der, Bayan polis, “O zaman ben senin annenim, ben sana şans dileyeceğim. İnşallah herkesten önce sen başarılı bir şekilde sınavdan çıkarsın kızım …” deyip sarılarak  yanaklarından öper..

 

               Çocuğun  Sınavdaki  başarısını  gören  Hoca: “Yavrum sen çalışkan, zeki bir çocuksun, niye baban seni okuldan çıkardı?” diye sorar; Çocuk, “Hasta anneme iki yıl bakmam için babam beni mecburen okuldan çıkardı. Daha sonra okul arkadaşlarımda beni iki sınıf geçmiş olunca, bende onlardan geri kaldığım için okuldan çıktım.” der. Sınav bitimi ,polis annenin  duası kabul olur. Hakikaten, Müslüm amcanın kızı, sınavdan başarıyla  ilk çıkan olur. 

 

          Sosyal politikalar bursundan, ev geçimlerini yapan  baba kız. Yaklaşık bir yılı bulmadan, 2019 yılı ocak ayı başlarında  çocuğun,  on yedi yaşına girmesinden dolayı, burs paraları kesilir. Diş Hekimi Bozan Avcı’da, umulmadık bir hadiseden ,aniden başka bir yere gider. buda yetmez gibi, İşkur üzeri çalıştığı okul hocalarıda, başka illere atamaları olunca,  Müslüm amca ve kızı  sersefil,  kimsesiz olarak ortada  kalır.

 

        Müslüm amca, kapıcılık yapmak ister, okur yazarı yok diye,  kapıcılık işinden de uzaklaştırılır.  Şuan çaresizlik içinde olan Müslüm amca  ve  kızına, komşulardan, kim ne pişirirse, komşu hakkı diye ikram da  bulunmaktalar .

 

           Komşu sohbetine  çağırılan , baba kız, ya tvde dizi izlerken , ya türkü dinlerken ,veya basit bir konu bahis olunca, baba ölen  hanımını, kızı ise, ölen annesini aklına getirir, göz yaşı dökerek, ağlaşmaya başlarlar.  ister istemez sohbetin havası bozulur ortamın tadı kaçar.

 

             Müslüm amcanın yetim kızı, şuan, Mahmut oğlu Kulesi civarı, çıkmaz sokakta olan, şark usulü evlerinde, Açık ilk öğretim   hazırlık sınavına ders  çalışmakta. Baba ise sefillik içinde, kızını yalnız başına evde kalmasının  korkusunu yaşamakta.  

 

             Müslüm amca,ve kızını, yakından,  uzaktan, tanıyıp bilmeyen, durumlarından halen, haberi olmayan, Eczacı Vedat  DOĞAR, ı dün sanki Allah söyletti.

 

             Vedat bey sohbetinde, “Arkadaşlar, ben bu yıl, üç kişiye   burs vereceğim, bunun sayısın da artıracağım.Sayın Hüseyin ÖTEGEÇELİ Müdürüm, Sayın Celal ÇİFTÇİ, sayın Selahattin DEMİRKOL beyefendi, İsmail Mutlu,Musa KALDI ve de Celal BUCAK kardeşim, bana sizlerin isim tespiti yapmanızı istiyorum , bu kontenjanlar sizin.” Demesiyle ,Müslüm amca gibiler için bir burs bedelinin insan yaşamdaki  önemini de öne çıkarmış oldu.

 

            Aşiretler , kurum, kuruluşlar, sivil inisiyatif gurupları ,herkes kendi bünyesinde olan öğrencisine, dul ve yetimine, Vedat Doğar gibi burs sağlanırsa, bazı öğrenciler  sokaklara dökülmeleri uyuşturucu illetine düşmez ve önlenir. Müslüm amca ile kızı da  yokluk içinde Afrika'dakiler gibi acından da ölmez.

 

                Dört Buçuk TRİLYON  kan parası toplayan aşiretler, TIR' ca şov yapanlar  burs işinin neresindeler. ?  neden gün gibi doğmuyorlar..?

 

      BAŞTA DEDİK YA ….!

 

     ''GÜN  DOĞAR VEDAT DOĞAR''