kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Haziran, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.92
 • ALTIN
  2408.1
 • BIST
  10391.89
 • BTC
  66778.09$

Başkan Nihat Çiftçi Özbek'i kim seçti..?

29 Aralık 2017, Cuma 15:50

  Şanlıurfa hipodromunda yarışa katılan saf kan İngiliz atın  ,yarış sonrası idrar tahlili alma işleminde, idrarın çabuk alınması için,bakıcısı bu  yarış atına,  İbrahim Tatlıses in kara üzüm habesi ile Mavi Mavi veya başka bir Urfa parçasını cep telefonundan dinletmesiyle,  tahlil için istenilen  salyayı,daha  çabuk kolayca vermekte.  
Bu yarış atına göre, İbrahim Tatlısesin tatlı sesi yoksa, ben asil at inadım inat dercesine, idrar tahlil  işlemi uzun sürmede.
  Biz bu misillemeyle , her hangi bir kimsenin atına ÇÜÜÜŞŞ....!  kimsenin tavuğuna KİİİİŞ  .....!  kimse yede ÇİİİİİŞŞŞ......!   Demek düşüncesinde, idrar yarışında  değiliz.bu böyle biline.
  Müzik şehri Urfa' da, yarış atı bile müzik terapisinden anlıyorsa , yarış atının idrarı, Mehmet Özbek in kuracağı konservatuvarı birbirinden ayrılmalı.  konu konservatuvar olunca, herkese söz, herkese düşünce hakkı doğar.
  Asfalt yolda 1946 yılında Urfa taşı ve mimarisiyle yapılan ,halk bilimcisi ,Mustafa DİŞLİ girişimiyle Urfa lisesi olarak açılan bu binayı, büyük şehir belediye başkanı Nihat ÇİFTÇİ , konservatuvara dönüştürerek . bu işin başına Mehmet ÖZBEK in getirilmesi söylentileri , Urfa halkını hayal kırıklığına  ugratı.
 Bazı müzik camiası ve  Urfa halk, Müzik yıllı olarak "önümüzdeki seneler kurak geçecek " korkusunda. Atatürk'ten sonra Celal GÜZELSES' in şahsından, şark bülbülü unvanını  alan Seyfettin Sucu, imparator İbrahim Tatlıses ,Kadri Sema, Mahmut Coşkunses, İsmail Badıllı, Bedirhan Kırmızı,kepekçi abde, Kazancı Bedih,Abdullah Uyanık,Zekeriya Ünlü,Mehmet Delioglu, Mehmet Nacak, Naci Gençkol, Aziz Yıldız , Yahya Çekirge,Yusuf Oktay İsmail Akagün gibi bir çok Urfalı sanatçıları TRT'den uzak tutan o zamanın mevcutlarını korumayan şimdi hiç yokluktan ne yapacak ..? 
Geçmişte kurduğu Urfa Devlet Türk Halk Müziği Kora sunun atıl  durumda olmasında Özbek in payı yok mu..?  
Kurduğu koronun etkinliğine ne halk ,nede protokol dan bir çok kimseler katılmış  değil.  Özbek yıllardır müzik danışmanı olduğu belediyede ne müzik sahasında nede sahnesinde görülmedi. hizmette kaçan değil, hizmetten kaçan diye  söylenmede.
  Müzik çalışmalarında söylediği türküler Urfa değil, Azeri ağırlıklı olmuştur. Halil Balıkçı kadar ilimize genç sesler kazandırmamıştır. 
 ses ve söz sanatçısı Aziz Yıldız - kurulacak konservatuvar   için, Arif Çelik, Halil balıkçı, Ahmet Nacak gibi hocalarım bu iş için yeterlidir görüşünde.
  İsmi mahfuz ses sanatçısı - sayın Özbek birlerini konservatuvarın başına dikip uzak duracaksa, bu iş yürümez. Devlet Türk Halk Müziği Korosunu kurarken 29 kişilik mevcut sanatçılardan 21 tanesi yabancı sanatçılar doldurdu .
Birçok ünlü  sanatçılar, Urfa korosunda kadrolu görünüyorlardı ama Urfa da görünmüyorlardı. 
 Bu iş Özbek 'ten Özbekistan' dan uzak olmalı  diye söylenmekte. Kamu oyundan gelen sesler kurulacak konservatuvarı Mehmet Özbek  idare edecekse  ,bu konservatuvar başına bi haller gelecek düşüncesi yer almakta. 
 Bir kısım basın camiası  : Mehmet Özbek bu yaştan sonra Dedeler Yadigarı gurubuna katılsın. Kurulacak konservatuvardan  uzak Azerilere yakın olsun düşüncesinde.
               Sayın Nihat başkan. Müzik şehri Urfa'da yarış atı, Tatlıses 'in  komutuyla  salya veriyorsa, İmparator İbrahim Tatlıses'in de görüşü alınmadan  her hangi bir karar verilmemeli.  
                   Konservatuvar oluşumunu gerçekleştiren valimiz sayın Abdullah Erin ,Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi,İl Milli Eğittim Müdürü sayın Şerafettin Turan' a vermiş oldukları katkı ve emeklerine teşekkürler sunulmakta.   
Başta Dedik ya ....! 
                Başkan Nihat Çiftçi  Özbek' i kim seçti .....?