kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  33.03
 • EURO
  35.99
 • ALTIN
  2572.5
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  64796.664$

Yaşlılarımızın kadrini ve kıymetini bilelim

25 Mart 2020, Çarşamba 01:55

Koronavirüs’ün özellikle yaşlı olan kişileri ortadan kaldırmak amacıyla laboratuvar ortamında hazırlandığı sıkça dillendirilmektedir. Dünya genelinde ölenlerin yaşlı insanlar olduğunu görünce bunun doğru olabileceği birçok kişi tarafından da kabul edilmektedir. Bu iddia gerçek midir değil midir bunu Allah bilir. Ancak kesin olarak bildiğimiz şudur ki dünya genelinde yaşlılara değer verilmemekte ve yaşlılar dışlanmaktadırlar.

Hâlbuki İslam dinimiz yaşlılara ayrı bir değer vermektedir. “Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allah’a saygıdandır.” “Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir” buyuran Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem ve İslam dinimiz bizden yaşlılara en güzel değeri vermemizi istemektedir.

 

Yine bir Hadis-i Şerifte Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurur:

“Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, yayılan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.” (bk. Ebu Yala el-Mevsıli, Musned, 11/511)

Bu sebeple yaşlılarımızın kadrini ve kıymetini bilelim. Rabbimizin merhametinin bizlerin onlara ve tüm canlılara göstereceğimiz merhamette olacağını aklımızdan çıkarmayalım.

Özellikle bu zor günlerde, hele de sokağa çıkmalarının yasak olduğu şu günlerde sitemizde, apartmanımızda, çevremizde bulunan yaşlılarımızı görüp gözetelim. İhtiyaçları varsa karşılayalım. Hal ve hatırlarını soralım.

“Güçsüz ve düşkünleri araştırıp bana getirin, (ihtiyaçlarını karşılayayım). Çünkü siz ancak içinizdeki güçsüzler sayesinde yardım görüyor ve rızıklandırılıyorsunuz." (Tirmizî, Cihad, 21/24) buyuran Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem’in bu Hadisini kendimize düstur edinelim.

Allah’a emanet olunuz...

 

Mehmet YAZAR Bursa Edebali Camii İmam Hatibi