kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  33.05
 • EURO
  36.04
 • ALTIN
  2581.2
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  64848.27$

Ülkede Döviz ve Akaryakıt artışı piyasayı karıştırdı!

01 Ağustos 2023, Salı 13:52
Ülkede Döviz ve Akaryakıt artışı piyasayı karıştırdı!

Toplumumuzun yaygın hastalığı, sadece şu kesimin bu kesimin değil, bütün bir toplumu sardığı bir hastalıktır.

Gerçeklerden kaçarken, var olan problemleri sürekli halının altına süpürürken, gündemi başka taraflara kaydırırken, problemlerin yok olmadığını da hepimiz biliyoruz. 

2009 yılında 200 ₺ Türk liramızla 130 dolar alınırken şu anda 200 TL ile ancak   7.5  dolar alabiliyoruz. Türk liramız dolar karşısında 14 yılda 17 kat değer kayıp etmiştir. Uluslararası piyasada Brent Petrol güncel varil fiyatı, bir varil ( 159 litredir),varil fiyatı, 84,50'$ dır x 27.00 TL  = 2.281.5 / 159 Lt = 14.349 TL dir.Uluslararası piyasada bir litre akaryakıtın fiyatı 14.34 TL dir. Şanlıurfa'da akaryakıt istasyonunda motorin ( TL/LT) fiyatı 36.29 TL dir. Ülkemizde akaryakıt satış fiyatı, uluslararası akaryakıt satış fiyattından % 63  daha yüksek fiyattan tüketiciye satılmasının gerekçesi nedir? Akaryakıt artış fiyatları tarımdan, ticarete, sanayiden  enerjiye , taşımadan üretime kadar bütün sektörlerde akaryakıtta yapılan fiyat artışı oranında fiyat artışı yansıtılıyor. Ülkemizdeki ekonomi piyasası yatırım, üretim ve dağıtım ile ilgili kararların arz ve talebe bağlı olduğu,mal ve hizmet fiyatlarının serbest fiyat sistemi içinde belirlendiği ekonomi modelidir. Bu bağlamda piyasadaki mal ve hizmetlerin fiyatlarını devlet kurumlarınının denetim ve gözetiminde olmalıdır.Toplum olarak gerçekleri dile getirmeyerek, sorunlarımızın üstünü çeşitli uydurmalarla kapatarak,sadece erteliyoruz ve gelecekte daha büyümüş sorunlarla  karşımıza çıkacağı gerçeğini de görmezlikten geliyoruz.

Bugün, toplum olarak yaşadığımız devasa problemleri, dün halının altına süpürdüklerimizin, üst üste birikmiş hallerinden ibaret olduğu da tartışılmaz bir gerçektir.

Bugün ekonomik sorunlardan olumsuz etkilenen ve mağdur olan insanlarımız haklı olarak soruyor, bize ne oldu, biz niye yoksullaştık, paramız dolar karşısında neden pul oldu?. Bu cennet vatanda bir yılda dört mevsimi bir arada yaşarken, bu kadar verimli ve bereketli topraklarımızda, daha çok üreterek refah içinde yaşamak varken, bu yokluk ve yoksulluk neden.?...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum