kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.99
 • EURO
  36.03
 • ALTIN
  2556.2
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60910$

PKK’dan İran destekli yeni ittifak mı?

18 Mart 2024, Pazartesi 15:09
PKK’dan İran destekli yeni ittifak mı?

Yerel seçimlere neredeyse iki hafta kaldı. Güneydoğu bir yandan seçimlere odaklanmışken öte yandan PKK’nın silah bırakma ve “düz ovada siyaset” yapabilme ihtimalini konuşuyor. Son günlerde bölge gündemi neredeyse buna kilitlenmiş durumda. Hükümet yetkililerinin sık sık Irak ziyaretleri, Erdoğan’ın HDP’ye fazla sataşmaması bu ihtimali güçlendiriyordu. Geçtiğimiz günlerde PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın “müjdeli bir haber” vereceği açıklaması halkta bu yöne büyük bir umut ve beklentinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Halk çatışmalardan uzak duruyor ve hendek çatışmalarından bu yana PKK’ya bölgeden katılım neredeyse sıfıra inmiş durumda. Bu nedenle Karayılan’ın bu “müjdesi”, “silah bırakıp sivil siyasete geçiş” olarak algılandı ve geniş bir yankı buldu.

Bölgedeki Kürt halkı, uzun yıllardır devam eden çatışmaların sona ermesi ve sivil siyasetin önünün açılması talebini dile getiriyor. PKK'nın silahlı mücadeleden vazgeçmesi ve barışçıl bir çözüm için adımlar atması, bölgedeki birçok kesim tarafından destekleniyor. Ancak, son dönemde PKK'nın şiddeti artırma eğiliminde olduğu ve İran'ın desteğiyle yeni bir ittifak oluşturarak Türkiye'ye karşı hareket etme çabası içinde olduğu iddiaları gündeme gelmiş durumda.

Son dönemde bölgedeki sivil kuruluşlar sık sık yeni bir çözüm sürecinin başlatılması ve PKK’nın silah bırakması gerektiğiyle ilgili toplantı ve ortak açıklamalar yapıyor. Bu çağrılara DEM Parti Eş Genel Başkanlarının “Dolmabahçe mutabakatı”na geri dönülmesi açıklamalarını da ekleyebiliriz.

Hafta sonunda İHD, Diyarbakır’da iki gün süren “Kürt sorununda barışçıl çözüm” konulu bir konferans düzenledi. Bu konferansta Leyla Zana, AK Parti milletvekili Galip Ensarioğlu ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuşmacı olarak katılacağı açıklanmıştı ancak toplantının olduğu gün, konuşmacıların programı iptal oldu.

Bölgede halkında yeni bir “barış” umudu ortaya çıkmışken, PKK’nın yeni aktörler ve yeni oluşumlarla şiddeti yeniden tırmandırma politikası içerisinde olduğu belirtiliyor. Bu anlamda Murat Karayılan’ın açıkladığı “Önümüzdeki birkaç gün içerisinde halkımıza bir müjde vereceğiz. Müjdemizi yazılı bir açıklama ile duyuracağız. Bu müjde mücadelemizin yükseltilmesinde önemli rolü olan bir araç olacaktır” açıklamasının yeni bir barış girişimi değil, İran’ın da desteğini alarak, Irak Kürdistan bölgesindeki güçlü aktörlerden Kürdistan yurtseverler birliği ve irili ufaklı diğer bazı partiler ile, bazı Haşdi Şabi gruplarıyla ittifak kurarak Türkiye’ye karşı ortak hareket etme ve şiddeti arttırma çabası içerisine girebilecekleri olarak değerlendiriliyor.

Yine iddialara göre Türkiye’nin Irak ve Amerika ile geliştirdiği yeni konsepte bir cevap olarak, İran’ın önümüzdeki günlerde Türkiye aleyhine bazı hareketler içinde görebileceğimiz yolunda.

Türkiye’nin önümüzdeki süreçte Irak Kürt bölgesine düzenleyeceği bir operasyonda, İran destekli yeni ittifakın karşılık vereceği ve Türkiye’nin Iraktaki çıkarlarına saldırabileceği konuşuluyor. Barışın gelmesi ise şimdilik bir başka bahara kalmış gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum