kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.99
 • EURO
  36.03
 • ALTIN
  2556.2
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60910$

MB müdahalesi gerekiyor

31 Mayıs 2020, Pazar 10:50

Piyasalar hızlı açılıyor, ekonomide denge Şubat 2020'de ki son duruma tekrar kısa sürede dönüş yapacak, bu geçiş sürecinde fiyatlara müdahale (tavan müdahalesi), çalışma ücretlerine de (taban müdahalesi) ve faizlere de MB müdahalesi gerekiyor.

Hızlı geçiş sürecinde piyasada panik havası oluşturmadan üreten, tüketen ve aracılar arasında sakin ve bilinçli ekonomik davranışlar tercih edilmelidir.

Üreticilerin (FİRMA) uzun bir aradan sonra çok fazla kazanma hırsına engel olmaları gerekiyor, tüketicilerin (HANE HALKI) çılgın tüketimi terk etmeleri gerekiyor.

Geçmişte yapılan pahalı üretim ve yüksek kar kazancı (FİRMA), yine geçmişten yapılan bilinçsiz tüketim (HANE HALKI) salgın sonrası virüs bulaşmış bir ekonomik hayat için yeni ekonomik sorunlar yaratacaktır.

Dünya ülkeleri arasında sağlık açısından ölüm ve diğer kayıplar adına en az etkilenen ülke olarak (%2.8) başarı gösteren ülkemiz, ekonomik kayıpların önlenmesi açısından da başarılar göstermiştir.

Ülkemizin sağlık alanında gösterdiği bu başarıyı dünya sağlık örgütü dahil olmak üzere ABD, İngiltere ve Japonya gibi bir çok gelişmiş ülke takdir etmektedir.

Ülkemin vatandaşları olarak hem FİRMA açısından hem de hane HANE HALKI açısında ülkemizin bu küresel başarısına katkı sağlamak zorundayız.

Aşırı tüketmeden israf etmeden mevcut kaynakları da doğru verimli kullanarak üretelim.

MB faizlerin düşürülmesi geleneğini devan ettirmelidir. Bankacılık sektörü yüksek kar oranlarını ve birikmiş sermayenin önemli kısmını düşük faizle piyasaya yatırım amaçlı aktarmalıdır.

Toplumsal olayları her zaman sağduyu ile doğru idare etmeyi başaran halkımız salgın sürecinde de duyarlı yaklaşarak batılı ülkelerin içinde düştüğü aciz durumların ülkemizde yaşanmasını kabul etmemiştir.