kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  33.05
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2581.1
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  64861.38$

KIBRIS’TA GİDİŞAT NEREYE DOĞRU

31 Aralık 2021, Cuma 15:05

Türkiye’nin MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) sınırları içerisinde yer almakta olan 5. ve 10. bloklardaki son gelişmeler ister istemez dikkatlerin yeniden Kıbrıs’a çevrilmesine neden olmuş bulunmaktadır.

Daha önceden Türkiye’nin MEB sınırları içerisinde yer alan 5. Blok ile ilgili GKRY ile supermajor Exxon Mobil ve Qatar Petroleum arasında sondaj çalışmalarının yapılmasına yönelik anlaşmanın imzalanmasından haftalar sonra, 10. blokta yer alan Glaucus-2 kuyusunda sondaj çalışmasının başlatılmış olması Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesi açısından son derece vahim bir gelişme olduğu ortadadır.

Söz konusu Glaucus-2 kuyusunda 2019 yılında yapılan araştırma sonucunda Stena IceMax sondaj gemisi tarafından bu parselde deniz seviyesinin altında 14.000 feet(ayak) düzeyine kadar inilmiş ve yaklaşık 5 ile 8 trilyon metre feet(ayak) gazın tespiti ortaya konulmuştur. 

Exxon Mobil, Glaucus-2 kuyusunun yer aldığı 10. bloğun işletmecisi olup, Qatar Energy de, söz konusu olan bu blokta Exxon’un ortağı olarak yer almaktadır.

GKRK Enerji, Ticaret ve Endüstri Bakanı Natasa Pilides’in Glaucus-2 kuyusunda sondaj çalışmasının Exxon Mobil ve Qatar Energy konsorsiyumu tarafından başlatıldığını sosyal medya hesabından yayınlamış olup, bu konuda Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cılız açıklaması dışında konuyla ilgili olarak hiçbir adımın atılmamış olması dikkatlerden kaçmamaktadır.

Türkiye’de cereyan etmekte olan son ekonomik gelişmeler ve dövizdeki dalgalanmalar tüm dikkatlerin ekonomi üzerinde yoğunlaştığı bir dönemde Türkiye’nin MEB sınırları içerisinde yer alan 5. Ve 10. parsellerdeki son gelişmeler Doğu Akdeniz’deki mevcut haklarımızın korunması konusundaki kaygılarımızı bir kez daha ortaya çıkarmış bulunmaktadır.

Sonuç olarak, AK Parti hükümeti ve muhalefet partileri, kimin tarafından planlanıp sahneye konulduğu tartışma konusu olan  içsel sorunlar ile odaklanmışken, EGE adalarında Türkiye aleyhinde seyir gösteren gelişmelerde olduğu gibi, Doğu Akdeniz düzleminde de Türkiye’nin çıkarlarını ilgilendiren gerçekler karşısında suskun kalmamasını ve Yeniden Refah Partisi olarak, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki mevcut hükümetin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ışığında süratle hak ve hukukumuzun korunması konusunda gerekli acil adımları atmasını beklediğimizi açıkça ifade etmek isteriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum