kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  33.08
 • EURO
  36.07
 • ALTIN
  2559.8
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  61245.97$

IRK

04 Haziran 2022, Cumartesi 14:02
IRK

İnsanoğlu doğası gereği doğar,yaşar ve ölür. Geçmişten bugüne kadar dünya üzerinde yaklaşık olarak 109 Milyar insan  yaşamıştır.

İnsanlar Allah’ın emri ile doğmuş , belirli ırk ve kabilelere ayrılmıştır.

Hucurat suresinde bu durum şöyle belirtilmiştir:

“Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık.”

(HUCURAT 13)

Allah insanların dünyada yaşayacakları olayları bir kader doğrultusunda belirlemiştir.Bu hususta kader iki kısıma ayrılmaktadır.

Bunlardan biri bizim hiçbir tesirde bulunamadığımız “Izdırari Kader” dir.

Doğduğumuz ülke,doğduğumuz şehir,ırkımız,anne ve babamız; kaş ve saç rengimiz, cilt tipimiz,cilt rengimiz…

Hiç kimseye doğmadan evvel ırk seçme hakkı tanınmaz bu tayin tamamen alemleri yaratan Allah tarafından yapılır.

Hiçbirimiz dünyaya gelmeden evvel bir galeriye götürülüp yüz şeklimizi,rengimizi,göz yapımızı seçmedik.Hiçbirimiz ırkımızı bir katalogdan bakıp seçmedik. Bunlar tamamen Allah’ın emri ile olmuştur.

 

Tüm  bu hususların başında da ırk ve ırkçılık konusu gelmektedir.Tarihin her döneminde cereyan edip vuku bulan ırk konusu maalesef günümüzde de önyargı ile birlikte çok büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Kendisi seçmemesine rağmen bir insanı sadece ırkından dolayı aşağılamak sadece o insana karşı bir edepsizlik değil, alemleri yaratan Allah’a karşı da bir edepsizlik ve baş kaldırıştır.

Allah,Yevmü'l-Hisâb’da (hesap gününde) hiçbir kuluna :“Neden filanca ırka mensup oldun?” diye hesap sormaz lakin “Neden filanca ırktaki insanı , ırkından dolayı hor gördün?” diye hesap sorar.

X ırkına mensup olan bir kişi, Allah’ın onun x ırkına mensup olmasını istemesinden dolayı x ırkına mensup olmuştur.

Hepimiz farklı ırklara mensup olabiliriz ama burada önemli olan karşımızdaki kişinin Müslüman olması takdirde din kardeşimiz olduğunu bilip, onun mensup olduğu ırka biz de mensup olabilirdik, ya da o da bizim ırkımıza mensup olabilirdi düşüncesidir. Netice itibari ile insanların ırklarını Allah tayin eder ve şüphesiz ki o her şeyi en güzel şekilde yaratandır.

Allah insanları yaratıp belirli ırklara ayırdı ve en değerli olanınız takvalı olanınızdır dedi. İnsanlar Allah katında hiçbir zaman ırk ya da soyları ile anılmazlar tamamen takva ve amelleri ile anılırlar.

“Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.”

(HUCURAT SURESİ AYET 13)

Allah insanlar arasında renk,ırk,soy bakımından bir üstünlük gözetmemektedir. İslam dininde siyah olanın beyaz olana,beyaz olanın da siyah olana üstünlüğü yoktur.Üstünlük ancak takva ile olmaktadır.

Bu durum hakkında alemlere rahmet olarak yaratılan efendimiz Hz.Muhammed (SAV) şöyle buyurmuştur:

 

“Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki, Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur...” (İbn Hanbel, 5/411)

 

"Kim ırkçılık propagandası yaparak veya kabileciliğe/ırkçılığa destek vererek yoldan çıkmış bir topluluğun bayrağı altında öldürülürse, onun ölümü cahiliye ehlinin ölümü gibidir." (Müslim, İmare, 57)

Özellikle kendini medeni olarak atfeden batılı devletler, daha 50 yıl öncesine kadar umumi helalarda(keneflerde) siyah insanlar ile beyaz insanları ayırmıştı. Siyah insanlar ile beyaz insanlar aynı helalarda ihtiyaçlarını gideremiyordu.

Küçücük çocuklar bile renk bakımından farklı sınıflarda eğitim görmüş ve her zaman beyaz olanlar siyah olanlardan üstün tutulmuştur.Beyaz olan insanlar elit ve yüksek mevkilerde, siyah olanlar ise alt tabaka işlerde kullanılmıştır.

2015 yılında Avusturya ve Almanya’da yaşayan Türk kökenli Müslümanların katıldığı bir ankette, “Son yıllarda ırkçılık arttı mı ?” Sorusu sorulmuştur.

Bu sorunun cevabına Avusturya’da %89.9 , Almanya’da ise %87.1 “ EVET” cevabı çıkmıştır.

 

MalcolmX  ırkçılık konusunda şöyle demiştir:

“Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.”

Maalesef ülkemizde de ırkçılık vuku bulmuş  ve zaman zaman hala hadiselerinin yaşandığı bir olaydır.

Belirli ırklara mensup olan bazı insanlar belirli hatalar yapmış olabilirler ama bu bir kaç insanın yaptığı hatayı bir genelleme olarak kabul edip o ırka mensup bütün insanları da bu gözle görmek ne kadar doğrudur?

 

Yüzyıllarca bizler için cephelerde omuz omuza savaşan farklı ırklardan dedelerimiz ne zaman ırkçılık güttüler de şu anda bizler ırkçılık gütme peşindeyiz. Bu ülke için şehit olan X ırkındaki bir dedemizin torunlarına karşı ırkçılık yapmak saygısızlık değil de nedir?

Çanakkale’de, ConkBayırı’nda, Anafartalar’da ; Kafkasya’da, Hicaz-Yemen’de ve daha birçok savaşta ve birçok cephede ırk ayrımı olmadan dedelerimiz bizlerin bir arada yaşaması için şehit olmadı mı ? Bu ülke için savaşan dedelerimiz :

“Kürtçe konuşsa da, Türkçe konuşsa da, Arapça konuşsa da… Bu insanlar bizim insanımızdır,bu vatan bizim vatanımızdır.” demediler mi?

Onlar böyle demişken, onların torunlarından birini ya da onların konuştukları dillerden birini yok saymak o şehitlere,o gazilere saygısızlık değil de nedir?

Rahmetli ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu’nun da dediği gibi:

“Beni hor görme kardeşim.

Sen altınsın, ben tunç muyum?

Aynı vardan var olmuşuz.

Sen gümüşsün, ben sac mıyım?”

...

Yüzyıllardan beri  farklı ırklar olarak bu topraklarda barış ve kardeşlik içerisinde yaşadık. Bu andan sonra da yaşamaya devam edeceğiz Biiznillah. Irkçılık yapmak bizi birbirimizden koparırken düşmanlarımıza da fırsat vermektedir.Biz sadece kendi ırkımızı değil diğer ırka sahip olan din kardeşimizin ırkını da koruyacağız.

Bununla birlikte bizim inandığımız dinin dışında başka bir dine inanan bir kişiye de asla hor gözle bakmamalıyız aksine saygı duymalıyız.

İnsanları ırkına göre,ideolojisinegöre,dinine göre ötekileştirmemeliyiz.

Bu konuda 7 Güzel Adam’dan biri olan Üstat Mehmet Akif İnan şöyle demiştir:

“Hangi düşüncede olursa olsun, hangi fikir kampı içerisinde yer alırsa alsın, onun bir insan olarak kabul görmesi, inancından dolayı horlanmaması lazım. İsterse benim inancımın tam zıddı olsun. Ben ona da hakk-ı hayat tanınmasının kavgacısıyım.”

ÜSTAT MEHMET AKİF İNAN

Allah, bizleri ırkçılık yapan topluluklardan eylemesin .

Vesselam…

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum