kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
17 Haziran, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.75
 • EURO
  35.04
 • ALTIN
  2442.3
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  66201.91$

Erdoğan İmamoğlu ile Anlaştı mı?

14 Mayıs 2024, Salı 10:09
Erdoğan İmamoğlu ile Anlaştı mı?

Ankara’da kulisler hareketli, kulisler yoğun görüşmelerde, konu ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ittifaklar.

CHP kurultayında genel başkanlık seçimlerine tek adayla gidilmesi beklenirken, Kılıçdaroğlu’nun karşısına son anda Ekrem İmamoğlu hamlesiyle Özgür Özel aday olarak çıkartılmıştı. Muhaliflerin iddialarına göre “büyük paraların döndüğü” kurultay sonrasında Özgür Özel genel başkan olarak seçildi.

İlk açıklamalarına bakıldığında, Özel’in sert muhalefet yapması bekleniyordu. Birkaç gün yapılan sert açıklamaların ardından Özel-Erdoğan görüşmesi gerçekleşti ve taraflar “Yumuşama” siyaseti yürütüleceğini açıklandı. Peki, ne oldu?

İddialara göre İmamoğlu-Özel ekibi, Erdoğan ile önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda anlaşmaya vardı. İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı olarak seçilmesi halinde “devri sabık” yaratılmayacak, geçmiş kurcalanmayacak ve bazı konulara dokunulmayacaktı.

Kulis bilgilerine göre öte yandan cumhurbaşkanlığı beklentisi içerisinde olan diğer bir CHP’li Ankara büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş’ın da Kılıçdaroğlu’nun desteğini aldığı yolundaydı. Kurultayda kendisini arkadan vurarak para dağıtıp yönetimi değiştiren ekibe karşı Yavaş’ı destekleyen Kılıçdaroğlu’nun yeni bir kurultay için hazırlandığı, olmazsa CHP’den ayrılıp yeni bir parti kuracağı iddiaları var.

Kılıçdaroğlu’nun aktif siyasetten ayrılması durumunda, Alevi tabanın Dem’e kayacağı ihtimali var, bunu istemeyen bazı güçlerin de Kılıçdaroğlu’nun yeni bir parti kurma alternatifini destekledikleri sızan bilgiler arasında. Kurulacak yeni partinin evrensel sosyal demokrasi ilkelerine daha yakın bir parti olacağı, liberal ve merkezdeki bazı isim ve grupların da bu oluşuma destek verdiği-vereceği belirtiliyor.

Özel-İmamoğlu ekibinin “cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yıl sonra zamanında yapılmalı” tezine karşı yeni oluşumun, “cumhurbaşkanlığı seçimleri gelişen olaylar ve şartlar nedeniyle 2026 yılında yapılacağını” öngörüyor. Ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ankara büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş’ı aday olarak gösterecekleri iddia ediliyor.

Yeni ekibin diğer bir iddiası da İmamoğlu-özel ittifakının bozulabileceği yönünde. Bu iddialara göre bazı giderler büyükşehir kaynaklarıyla yapıldığı için Özel’in İmamoğlu’na mecbur olduğu, partilere hazine yardımının yapılmasıyla kasasında para olan CHP genel başkanının artık daha bağımsız olarak hareket edebileceği konuşuluyor.

İddialar… iddialar… iddialar

Türk siyasetinin önce iddialarla sınandığı, ardından gelen tepkilere göre şekillendiğini düşünecek olursak, iddiaların dikkate alınması gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Kamuoyundaki tepkilere göre şekillenecek politikaların nasıl şekilleneceğini ise, bekleyerek hep beraber göreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum