kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  59518.473$

E(K)mek olmadan yemek olmaz

21 Haziran 2024, Cuma 08:44
E(K)mek olmadan yemek olmaz

Şanlıurfa ili, mevcut olarak Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan illerinden biridir. Bir şehrin genç nüfusa sahip olması aynı zamanda o şehirde doğum oranlarının,  dolayısıyla ailedeki birey sayısının da fazla olduğu anlamına gelmektedir. Ailedeki birey sayısının fazla olması da o ailenin ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Bunun en basit misali ise temel besin olan ekmek bütçesidir. Bilindiği üzere alınan son karar ile birlikte Şanlıurfa’da ekmek fiyatları 8 TL olarak belirlendi. Yani kişi başı 1 ekmek yenildiğini farz edersek; ebeveynler ve 3 çocuk olan bir aile, sadece bir öğün için 40 TL ekmek parası vermiş olacak. 3 öğün (1 gün) için 120 TL, 1 ay için 3600 TL yapmaktadır. Asgari ücretle çalışan bir insanın sadece ekmeğe bu parayı vermesi elbette ki mümkün olmayacaktır. Temel ihtiyaçların dahi karşılanmasında zorluk yaşandığı bir dönemde bu işin sorumlusu elbette ki fırıncılar değildir. Bu işin sorumlusu ne fırıncılar, ne un fabrikaları, ne de çiftçilerdir. Elbette ki vatandaşlarının refahını sağlamak ve hayat kalitesini arttırmak yöneticilerin görevidir. Her hususta olduğu gibi bu hususta da iktidar iktidarlığını, muhalefet muhalefetliğini yapmalıdır. Her ne kadar önceki belediye ve şimdiki belediye döneminde “Halk Ekmek” uygulaması yer alsa da bu durum kati bir çözüm olamamıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri her semtte bulunmaması olsa da asıl sebebi tamamen bölge insanının damak lezzeti ile alakalı bir durumdur. Asırlarıdır fırın kültürü olan bir ilde, sadece bir günde tonlarca patlıcan ve biberin közlenerek tükendiği bir ilde, neredeyse her akşam yemeğinde tepsi yemeği olan bir ilde, bölgesel adıyla  “Tırnaklı ve Açık” ekmeğin tüketildiği bir ilde insanlara somun ekmeğini alternatif olarak sunmak; “Ekmek yoksa pasta yesinler.” Sözünün tekerrüründen başka bir şey değildir. Elbette ki somun ekmeği nimetlerin tacıdır. Elbette ki her insanın şükür ederek yiyeceği bir ekmek türüdür. İşin hülasası insanların sevdiği nimetleri ekonomik sebeplerden ötürü alamamasıdır. Tüm bunlara rağmen piyasanın neredeyse yarı fiyatına ekmek satışı yapan Halk Ekmek stantları insanların bütçesine bir nebze de olsa merhem olmuştur. Projeyi başlatan önceki dönem belediye başkanına ve devam ettiren mevcut belediye başkanına teşekkür ediyorum.

Gönül ister ki hem ekmeğe muhtaç olan tüm insanlar ekmeğe kavuşsun hem de ülkemizdeki her insan ekonomik sebeplerden ötürü çekinmeden ekmek alabilsin.  

Cenab-ı Allah, açlıkla imtihan olunan tüm Müslümanları Rezzak ism-i şerifi ile rızıklandırsın. Hamd, âlemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur.

 

AHMET FURKAN DEMİR

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum