kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  33.05
 • EURO
  36.05
 • ALTIN
  2577.9
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  64779.67$

ÇOK FAZİLETLİ BİR AY OLAN ZİLHİCCE AYI 11 TEMMUZ PAZAR BAŞLIYOR

10 Temmuz 2021, Cumartesi 16:52

Peygamberimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyuruyor ki:

“Allah'a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce'nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir." (Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

Demek ki, bugünlerde tutulan bir oruç, 360 gün oruca bedel olabilir. Rabbimizin rahmet ve bereketi o kadar coşmaktadır ki, bir günlük oruca bir yıllık oruç sevabı vermektedir. Böyle güzel ve tatlı bir müjdeye ilgisiz kalmak mümkün mü? Bu gecelerin Kadir Gecesine benzetilmesi ise, ayrı bir güzelliktir. Çünkü, Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır ve 83 yıllık ibadete bedeldir.

Diğer bir Hadis-i Şerif’te de şöyle buyuruyor Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem:

"Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdulillah), tehlili (La İlahe İllallah) ve tekbiri (Allah-ü Ekber) çok söyleyin!" (Abd b. Humeyd, Müsned, 1/257)

Bugünlerde oruç tutup, gündüzünü ve gecelerini de ibadetle geçirmek hem affa, hem de büyük sevaplar elde etmeye vesile olur.

Bu on gün içinde Arefe gününün yeri ise bambaşkadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Arefe günü tutulan oruç hakkında şöyle buyurmaktadır: "Arefe günü tutulan oruç, geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına keffaret olur." (Tergîb ve Terhîb Trc, 2. 457)

Oruç tutacak olanlar 11 TEMMUZ PAZAR gününden başlayarak 19 TEMMUZ PAZARTESİ (Arefe günü) dahil toplam 9 gün oruç tutabilir veya bu 9 gün içinde fırsat buldukları kadar oruç tutabilirler.

Bu mesajımı sizler de sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bir çok kişinin oruç tutmasına vesile olabilirsiniz...

(Mehmet YAZAR)