kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.14
 • ALTIN
  2559.8
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  60861$

Bir vefa örneği…

18 Mayıs 2023, Perşembe 17:33
Bir vefa örneği…

Eyyubiye Yerleşkesi’nde yıllarca çürümeye terkedilmiş bir mekanı çok kısa sürede kütüphaneye çeviren Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Güllüoğlu, depremde hayatlarını kaybeden 16 öğrencisinin hatırasına istinaden kütüphaneye “Vefa” adını verdi. Üniversite çalışanları, öğrenciler, Şanlıurfa halkı ve vefat eden öğrenci aileleri arasında büyük bir takdir toplayan bu davranış ve karara duyulan sevgi çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Her kent kendi içinde güzel ve özeldir. Her kentin kendine özgü dinamikleri, kültürü ve gelenekleri var, o kentin yaşamına yön verirler ve o kent kendi içinde vefalı insanlar yetiştirir. “Vefa” kelimesi, çok anlamı bir arada barındırır. İnsanlık adına “yüce bir erdem” olarak anlam bulan “Vefa” kelimesi, manevi duyguları temsil etmektedir. 

Güçlü bir maneviyata sahip olan insanların karakteri ile bütünleşmiş bir kelimedir. Kısacası, vefalı davranan kişilere, “vefakâr” diyoruz. 

TDK’na göre bir çok anlamı olan “Vefa” kelimesi, “Sevgide bağlılık, Kâfi gelme, Minnettarlık, Sözünde durmak, Dostluğu sürdürmek, Sadâkat” gibi bir çok farklı anlam ile ifade edilmektedir.

Vefa, aynı zamanda bir semt adı, ancak toplumsal yaşamımızda “Vefa” kelimesi bazı insanlar tarafından semt adı olmaktan çıkarılmış özüne uygun anlamlarla donatılmıştır. Ne mutlu o kentin insanlarına ki, içinde vefalı insanlar barındırıyor.

Şanlıurfa tarih, turizm ve medeniyetler beşiği olarak bilinmektedir. Bu kadim kentin kurumlarının işleri çok ağır ve çok fazla. Buna rağmen çok sayıda kurum yöneticisi kentin her yaşta ve her meslekte insanına olağan üstü bir destek sunmaya çalışmaktadır.

Şanlıurfa’da bir çok vefa örneğine rastladım. Ancak bu yazımda, insanın aklına çok zor gelecek bir vefa örneğinden söz etmek istiyorum. Bu çok az görülebilecek bir vefa örneği, belki de ülkemize ilk farklı türden bir vefa örneği olacak.

6 Şubat 2023’de büyük bir depremin yaşandığı kentlerimizde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Çocuk, yaşlı ve genç olmak üzere binlerce kişi uykusunda depreme yakalandı. Vefat edenler arasında üniversite öğrencilerinin sayısı oldukça fazlaydı. 

Farklı üniversitelerde okuyan çok sayıda öğrenci depremde hayatını kaybetti. Harran Üniversitesi’nde de farklı bölümlerde okuyan öğrenciler arasında hayatını kaybeden öğrenciler oldu.

Kısa süre önce Harran Üniversitesi’nde bir vefa örneğine duygulanarak şahit olduk. Buruk yüreklere bir sevgi dokunuşu edası ile depremde hayatını kaybeden öğrencileri unutturmamak adına açılan bir kütüphaneye Vefa adı verildi. Kütüphane Vefa adı ile hizmet vermeye devam edecektir.

Farklı kentlerde yaşayan ve depremde hayatlarını kaybeden Harran Üniversitesi öğrencilerini unutmamak ve sonsuza kadar hatırlamak adına Harran Üniversitesi Rektörü ülkemizde çok fazla banzeri olmayan bir vefa gösterdi ve açtığı kütüphaneye “ Vefa” adını vererek bir ilke imza attı ve öğrencilerin ailelerini de hocalarını da mutlu etti. 

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Güllüoğlu, Eyyubiye Yerleşkesi’nde “Vefa” adını verdiği kütüphaneyi hizmete açtı. Kütüphane içinde farklı yerlere de depremde hayatlarını kaybeden öğrencilerin fotoğraflarına birkaç panoda yer verdi.

Kütüphane bölgede ve kampüste önemli bir açığı kapatmakla beraber Millet Bahçesi’ne yakın olması ile ayrı bir önem kazanıyor.

Kütüphane ziyaretçilere ayrıca sosyal bir ortam sunacaktır. Farklı kitap çeşitleri ile özellikle öğrencilerin ders çalışma sürecinde okuma salonu görevide görecektir.

Eyyubiye Yerleşkesi’nde gelecek süreçte önemli değişim ve gelişmeler olacağını ifade eden Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Güllüoğlu, öğrenci odaklı bir çok çalışması ile Şanlıurfa’yı bir eğitim kenti yapmak için çalışmalara başladı.

 

Eyyubiye Yerleşkesi’nde yıllarca çürümeye terkedilmiş bir mekanı çok kısa sürede kütüphaneye çeviren Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Güllüoğlu, depremde hayatlarını kaybeden 16 öğrencisinin hatırasına istinaden kütüphaneye “Vefa” adını verdi. Üniversitede çalışanları, Şanlıurfa halkı ve vefat eden öğrenci aileleri arasında büyük bir takdir toplayan bu davranış ve karara duyulan sevgi çığ gibi büyümektedir.

Bu kentin tarihinde yıllardır yaptıkları katkıları ile isimleri tarihte yaşatılan onlarca Şanlıufa’lı vefakar insana yeni bir vefakar insan daha eklenmiştir. Bu vefa örneği gerçekten insanın acılı yüreğine dokunacak ve teselli verecek düzeyde anlamlıdır.

Kütüphane süreç içinde ziyaretçilere açık olacaktır.

Depremde hayatını kaybeden Harran Üniversitesi öğrencileri:

1-Ali Nemi- Elektrik Elektronik Mühendisliği

2-Ebru Gürler- Maliye 

3-Fatma Nur Karalar-Veteriner Fakültesi

4-Gamzenur Onuk- İngilizce Öğretmenliği

5-İpek Aslan –Hemşirelik

6-Mehmet Ali Karakoyunlu- Makine Mühendisliği

7-Melis Zambak- Müzik Öğretmenliği

8-Mustafa Ali Baybatmaz- Eczacılık Fakültesi

9-Mustafa Emir Şenses- Veteriner Fakültesi

10-Nur El Huda Elbatman- Çevre Mühendisliği

11-Ökeş Rahmi Doğan- Veteriner Fakültesi

12-Sedef Can Babacan- Fizyoterapi

13-Sibel Bozkaya- Yüksek Lisans Öğrencisi

14-Tuba Ulum- Doktora Öğrencisi

15-Mohammed Elassaf- İşletme

16-Mais Alhajsaleh- İnşaat Mühendisliği

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum