kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  59590.018$
Ufuklar

Madımak Katliamı'nın 31. Yıl Dönümü Şanlıurfa'da Anıldı!

Madımak Katliamı'nın 31. Yıl Dönümü Şanlıurfa'da Anıldı!
Şanlıurfa’da düzenlenen anma etkinliğinde, Madımak katliamının acısı ve öfkesi bir kez daha dile getirildi. Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şube Sekreteri Mehmet Türkmen, yaptığı konuşmada, katliamın 31. yıl dönümünde acı ve öfkenin artarak devam ettiğini ifade etti.

Anma Etkinliği ve Katılım

2 Temmuz 1993’te Sivas'ta Madımak Oteli'nde yaşanan katliamda hayatını kaybeden 33 aydın, 31. yıl dönümünde Şanlıurfa’da anıldı. Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi önünde düzenlenen anma etkinliğine, Şanlıurfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar ve "Sivas’ın ışığı sönmeyecek" yazılı dövizler taşındı. Anma, hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

 

**Mehmet Türkmen'in Konuşması**

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şube Sekreteri Mehmet Türkmen, konuşmasında katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirtti ve "Zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz. Cumhuriyet tarihinin en barbar katliamının üzerinden 31 yıl geçti ve bu sürecin 22 yılında AKP iktidardadır. İktidarlarının ilk gününden beri de katliamcı zihniyetin lehinde taraf olmuştur. Katillerin avukatlığını yapanları milletvekili yaparak işe başlayan AKP, sonunda suçları sabit olan ve hüküm giyen katilleri de affederek serbest bırakmıştır" dedi.

 

**"Unutturmayacağız"**

Türkmen, Madımak Oteli’nin bir utanç müzesine dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Biz Aleviler, ezilenler ve ötekileştirilenler bir kez daha diyoruz ki; katliamın üzerinden 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu acıyı ve öfkeyi unutmadık, unutturmayacağız. Adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasal İslam’ın hayatın her alanını karanlığa boğmaya çalıştığı süreçte bizler asla karanlığa teslim olmayacağız. Anadolu’ya ışık olmaya devam edeceğiz. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak, 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz" şeklinde konuştu.

 

**Anma Sloganlarla Son Buldu**

Anma etkinliği, "Sivas’ı unutma unutturma" ve "Katiller halka hesap verecek" sloganları ile sona erdi.

 

**Haber:** Mehmet Toprak

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!