kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.28
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2425.3
 • BIST
  10476.95
 • BTC
  67973.803$
Ufuklar

DEM Parti Hilvan'da seçim startını verdi: Birkez daha kazanacağız!

DEM Parti Hilvan'da seçim startını verdi: Birkez daha kazanacağız!
Şanlıurfa/DEM Parti'nin kazandığı ancak AKP'lilerin sandık yakasından kaynaklı seçim yenilenme kararı verilen Hilva'da konuşan Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, "Hilvan'da bir kez daha kararını verdi. 2 Haziran'da bir kez daha kazanacağız. Hilvan DEM, DEM Hilvan'dır" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 2 Haziran'da seçimlerin yenileneceği Hilvan seçim startı verdi. 31 Mart'ta belediye yönetimini DEM Parti belediye eşbaşkan adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil 521 oy farkı ile kazanmıştı. Seçim akşamı Gençlik Merkezi'nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulaları, AKP adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grup tarafından yakılmıştı. AKP'lilerin itirazını değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu, 2 Haziran'da seçimlerin yenilenmesi yönünde karar verdi. DEM Parti seçim bürosu açılışı ile ilçede seçim çalışmalarını yeniden başlattı. 

 

DEM Parti ilçe örgütü binası karşısında bulunan, seçim bürosu önünde yapılan halk buluşmasına DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti milletvekilleri Ömer Öcalan, Heval Bozdağ, Sümeyye Boz, Yılmaz Hun, Dilan Kunt Ayan Curnê Reş belediye eşbaşkan adayları Serhan Paydaş ve Garip Yeşil'in yanı sıra binlerce kişi katıldı. Buluşma ilçe eşbaşkanlarının halkı selmalaması ile başladı. Belediye Eşbaşkanı Garip Yeşil ve Serhan Paydaş ise 31 Mart'ta halkı ile birlikte kazandıklarını ve 2 Haziran'da tekrar kazanacakları mesajını verdi. DEM Riha İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili de halkı selmalayarak Curnê Reş'te demokrasi mğcsdelesinde yaşamını yitirenleri andı. Karakeçili 31 Mart'ta ortaya konuşan provakasyonun amacına ulaşamadığını ve ulaşmayacağını kaydetti. 

'HALKA GÜVENİYORUZ' 

Ardından söz alan DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, "Curnê Reş halkı yalnız değil. Parmimiz var özgürlük hareketimiz var. Biz kimseye zulüm etmiyoruz. Aslan Bayık 31 Mart'ta seçimi kaybet. Yeğenleri aracılığıyla sandıklar yakıldı onun emriyle. Kaybettiler, sandıkları yaktılar. Bunu yapanlar gözaltına alındı ve tutukladılar hepsi Bayık'ın adamı. Devlet bu zulmü kabul etti" dedi. 31 Mart'ta DEM Parti'ye oy vermeyenlere seslenen Öcalan, "Elinizi vicdanınıza koyun. DEM Parti kazandı. 2 Haziran'da sandığa gidince  bunu hatırlayın ve DEM Parti'ye oy verin. İrademiz Curnê Reş halkı. Biz Curnê Reş halkına güveniyoruz. 31 Mart'ta yaşananları unutmayacağız. Polisleride o gece darp ettiler. 2 Haziran'da irademize sahip çıkacağız. Herkes elini vizdanına koysun" diye konuştu. 

Sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı buluşmada konuşan Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan ise Curnê Reş'te halkın kararını 31 Mart' ta verdiğinin belirterek "Onların işi oyun oynamak, bozmak. Ama bizim işimiz de inşa etmek. Curnê Reş bir kez daha kararını verdi. 2 Haziran'da bir kez daha kazanacağız. Hilvan DEM, DEM Hilvan'dır. Bunun için gece gündüz çalışacağız" diye konuştu. 

'KAPI KAPI GEZECEĞİZ' 

Curnê Reş'te yapılan seçimlerin sadece bir belediye seçimi olmadığının altını çizen Doğan, "Curnê Reş bizim ilk belediyemiz. İlk bu belediyede 1979'da kazandığımız belediyeye darbe sonrası kayuım atandı. Biz kimseye zulüm etmiyoruz. Biz kimseyi ezmiyoruz ve kimsenin bizi ezmesini istemiyoruz. 31 Mart'ta onlar az oy aldı, onlar kaybetti, onlar sandıkları yaktı. Biz kazandık, siz kazandınız. 521 oy fazla almıştık ama bize yetmiyor. Bugünden sonra kapı kapı, sokak sokak gezeceğiz. Herkese belediye anlayışımızı anlatacağız. Belediyelerimizde jin jiyan azadî felsefesi var, eşbaşkanlık var. Kimse arasında ayrım gözetmiyoruz. Herkes eşit vê kendi renkleri ile var bizim yanımızda. İlk burada 3 kadın arkadaşımız belediye meclis üyesi oldu" şeklinde konuştu. 

'DEMOKRATİK BİR TOPLUM İÇİN GELİYORUZ' 

2 Haziran'da Curnê Reş'te tekrar DEM Parti'nin kazanacağını vurgulayan Doğan, devamında şunları söyledi: "Bütün herkesin gözü burada. Hak, hukuk ve adaletin nasıl yerini bulacağını bekliyorlar. Şimdiden zaferini tekrardan kutlu olsun. Herkese maruz kaldığımız haksızlığı, hukuksuzluğu anlatın. Halkın iradesini her şeyden üstün olduğunu gösterin. Telefon rehberinizde olan ve buranın seçmeni olan herkesi arayın buraya çağırın. İradelerine sahip çıkmalarını söyleyin. Dışarıda bir kişi bile bırakmayacağız. Demokratik bir toplum için geliyoruz. İrademizin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Curnê Reş'i kazandık 2 Haziran'da tekrar kazanacağız. Rekabet eşit koşullarda olur, adil olur. Diğer partilere oy veren herkes bu yaşanan hukuksuzluğu görüp oy kullanmalı."

Yapılanın Konuşmaların ardından seçim bürosunun kurdelesi Barış Anneleri tarafından kesildi. Buluşma Hozan Servan'ın seslendirdiği Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.

ysd yatay

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!

ay ışığı