kadir evliyaoğlu
olay reklam sol
ufuklar koleji sol
Şanlıurfa
22 Mayıs, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.20
 • EURO
  34.97
 • ALTIN
  2498.1
 • BIST
  10895.25
 • BTC
  69636.6$
Ufuklar

DEM Birecik’te 22 Bin Kişinin İradesi Çalınmıştır!


DEM Parti’den seçildikten sonra partisinden istifa eden Mehmet Begit’in belediye başkanlığı görevinden de istifa etmesi çağrısında bulunan 31 Mart’ta belediye eşbaşkanı olarak seçilen Berivan İlkaya Manas, “Birecik’te 22 bin seçmenin iradesi çalınmıştır. Bu eşine az rastlanır bir hırsızlıktır,” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Birecik İlçe Örgütü, 29 Nisan’da DEM Parti’den istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit’in belediye başkanlığından istifa etmesi talebiyle basın açıklaması yaptı. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleşen açıklamaya DEM Parti İl Örgütü Yöneticileri ve 31 Mart’ta belediye eşbaşkanı olarak seçilen Berivan İlkaya Manas’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Eylemin başlamasına saatler kala belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Polisler, kamu kuruluşu olduğu gerekçesiyle kitlenin belediye binası önünde açıklama yapmasını engellemeye çalıştı. Engellemelere yüzlerce kişi “Hırsız Begit istifa et” sloganlarıyla karşılık verdi. Engellemelere rağmen yapılan açıklamada “İrade gaspına hayır, istifa et”, “Hırsızlığa prim yok”, “Belediye halkındır, öyle kalacak” ve “Halk hakkı olanı almaya geldi” dövizleri taşındı.

Açıklamada konuşan Berivan İlkaya Manas, “Birecik’te alenen 22 bin oy, 22 bin seçmenin iradesi çalınmıştır. Bu eşine az rastlanır bir hırsızlıktır,” dedi. “Herkes bilsin ki bu halkın değil iradesini, 3 kuruşunu bile kimseye yedirmeyiz,” diyen Manas, “Halk hakkı olanı almaya geldi. Sen Mezralıları ve Asmanlıları hırsızlığına ortak etmeye çalışıyorsun. Mezralılar hırsızlığa karşı, Asmanlılar hırsızlığa karşı. DEM Partililer hırsızlığa karşı. Bütün Birecikliler hırsızlığa karşı,” diye konuştu.

‘Hırsızlık Yapamayacağını Anlayınca İstifa Etti’

Belediyenin halka ait olduğunu vurgulayan Manas, “Bu belediye halkındır, yalanlarla çalamazsın, dolanlarla çalamazsın, yalan bayrak siyasetiyle çalamazsın. Onurlu davran ve istifa et. Bu işin başka çözümü yok. Birecik halkına yapılan ihanet kamuoyuna her ne kadar bayrak poster diye gerekçelendirilse de ihanetin temelinde, yapılması muhtemel bir yolsuzluğu partimizin önlemesi olduğunu bütün halkımıza duyuruyoruz. Bu zat Birecik belediyesinin mallarını, dükkan ve arsalarının yani halkın mallarının satış yetkisini kendine istemiş ve meclis üyelerimiz kabul etmemiş, oy çoğunluğuyla red etmişlerdir. DEM Parti’de AKP belediye başkanıymış gibi davrananlara prim verilmemiştir, müsamaha gösterilmemiştir. Bu zat DEM partide hırsızlık yapamayacağını anlayınca partiden istifa etmiştir. Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini ret eden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla yol yürüyemez. Bu halka söz veriyoruz. Sonuna kadar bunların karşısında halkımızın yanında duracağız,” şeklinde konuştu.

‘Mücadelemiz Devam Edecek’

Ardından söz alan DEM Parti İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, şunları söyledi: “Begit halkın iradesine saygı göstererek istifa etmeli. Ahlaki olan budur. Partimiz hırsızlığa ranta izin veremez. Begit halkın vicdanında bir hırsız. Begit’in istifa etme gerekçesi bayrak, Atatürk değil, hırsızlık yapamayacak olmasıdır. Hırsızlık yapmak için bayrağı kendine kılıf yapmak istiyor. Zerre kadar onurun varsa istifa ederek belediyenin yönetimini Birecik halkına devredersin. Birecik halkının iradesine sahip çıkacağız. Halkın bir kuruşunun ranta gitmesine izin vermeyeceğiz. Mehmet Begit halkın olanı halka verene kadar mücadelemiz devam edecek.”

‘Halk DEM Parti’ye Oy Verdi’

DEM Parti’ye oy veren Begit ile aynı köyden olan Mezralı Murat Karadaş, “Halk sana değil DEM Parti’ye oy verdi. Biz kazandık diyorsun, istifa et tekrar seçime gidelim. Alacağın 200 oydur. Mezralıları hiçe saydın. Diğer partililere gitmek için planlar yapıyorsun. Begitler ve Mezralıların şerefi ve onuru için istifa et. Ben Mezra’da oturuyorum ve 25 yıldır bu partiye oy veriyorum. Sen benim oyumu…”

ysd yatay

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!